Civil War Medal of Honor Database

James F. Adams

Private (Corporal), 1st West Virginia Cavalry, Company D

John Gregory Bishop Adams

Second Lieutenant (Captain), 19th Massachusetts Infantry, Company I

Michael Aheam

Paymaster's Steward, U.S.S. Kearsarge

Frederick Alber

Private, 17th Michigan Infantry, Company A

Christian Albert

Private, 47th Ohio Infantry, Company G

Abner Peeler Allen

Corporal, 39th Illinois Infantry, Company K

James Allen

Private (Corporal), 16th New York Infantry, Company F

Nathaniel M. Allen

Corporal, 1st Massachusetts Infantry, Company B

Adelbert Ames

First Lieutenant (Brevet Major General), 5th U.S. Artillery

Robert Wesley Ammerman

Private, 148th Pennsylvania Infantry, Company B

Bruce Anderson

Private, 142d New York Infantry, Company K

Charles W. Anderson

Private, 1st New York (Lincoln) Cavalry

Everett W. Anderson

Sergeant (Second Lieutenant), 15th Pennsylvania Cavalry, Company M

Frederick Charles Anderson

Private, 18th Massachusetts Infantry, Company A

Marion T. Anderson

Captain, 51st Indiana Infantry, Company D

Peter T. Anderson

Private (Brevet Captain), 31st Wisconsin Infantry, Company B

Robert N. Anderson

Quartermaster (Acting Master's Mate), U.S.S. Crusader and the U.S.S. Keokuk

Thomas Anderson

Corporal, 1st West Virginia Cavalry, Company I

John Angling

Cabin Boy (Cabin Boy First Class), U.S.S. Pontoosuc

Andrew O. Apple

Corporal, 12th West Virginia Infantry, Company I

William H. Appleton

First Lieutenant (Brevet Major), 4th U.S. Colored Infantry, Company H

James W. Archer

First Lieutenant & Adjutant, 59th Indiana Infantry

Lester Archer

Sergeant, 96th New York Infantry, Company E

William J. Archinal

Corporal, 30th Ohio Infantry, Company I

Clinton Lycurgus Armstrong

Private, 83d Indiana Infantry, Company D

Abraham Kerns Arnold

Captain (Brigadier General), 5th U.S. Cavalry

Matthew Arther

Signal Quartermaster, U.S.S. Carondelet

Charles Asten

Quarter Gunner, U.S.S. Signal

Thomas E. Atkinson

Yeoman, U.S.S. Richmond

James Avery

Seaman, U.S.S. Metacomet

William B. Avery

Second Lieutenant (Captain), 1st New York Marine Artillery

David Ayers

Sergeant (Captain), 57th Ohio Infantry, Company A

John G. K. Ayers

Private, 8th Missouri Infantry, Company H

William J. Babcock

Sergeant, 2d Rhode Island Infantry

Elijah William Bacon

Private, 14th Connecticut Infantry, Company F

Absalom Baird

Brigadier General (Brevet Major General), U.S. Volunteers

Charles Baker

Quarter Gunner, U.S.S. Metacomet

Charles H. Baldwin

Coal Heaver (Acting Master's Mate), U.S.S. Wyalusing

Frank Dwight Baldwin

Captain (Major General), 19th Michigan Infantry, Company D

Frederick A. Ballen

Private, 47th Ohio Infantry, Company B

George Lovell Banks

Sergeant, 15th Indiana Infantry, Company C

James Albert Barber

Corporal, 1st Rhode Island Light Artillery

Nathaniel C. Barker

Sergeant, 11th New Hampshire Infantry, Company E

William Henry Barnes

Private (Sergeant), 38th U.S. Colored Infantry, Company C

Henry Alanson Barnum

Colonel (Brevet Major General), 149th New York Infantry

James Barnum

Boatswain's Mate, U.S.S. New Ironsides

Charles L. Barrell

First Lieutenant (Captain), 102d U.S. Colored Infantry, Company C

Jesse T. Barrick

Corporal (Second Lieutenant), 3d Minnesota Infantry, Company H

William H. Barringer

Private, 4th West Virginia Infantry, Company F

Augustus Barry

Sergeant Major, 16th U.S. Infantry

Gurdon H. Barter

Landsman, U.S.S. Minnesota

Thomas Barton

Seaman, U.S.S. Hunchback

David L. Bass

Seaman, U.S.S. Minnesota

Richard Napoleon Batchelder

Lieutenant Colonel and Chief Quartermaster (Brigadier General), 2d Corps

Delavan Bates

Colonel (Brevet Brigadier General), 30th U.S. Colored Troops

Norman Francis Bates

Sergeant, 4th Iowa Cavalry, Company E

Philip Baybutt

Private, 2d Massachusetts Cavalry, Company A

Philip Bazaar

Ordinary Seaman, U.S.S. Santiago de Cuba

Alexander Mitchell Beatty

Captain, 3d Vermont Infantry, Company F

Powhatan Beaty

First Sergeant, 5th U.S. Colored Infantry, Company G

Jean J. Beaufort

Corporal, 2d Louisiana Infantry, Company A

Eugene Beauharnais Beaumont

Major and Assistant Adjutant General (Colonel), Army of the Mississippi, Cavalry Corps

Edward James Bebb

Private, 4th Iowa Cavalry, Company D

Wallace A. Beckwith

Private, 21st Connecticut Infantry, Company F

Richard Beddows

Private, 34th New York Battery

William Sully Beebe

First Lieutenant (Major), U.S. Army, Ordnance Department

John P. Beech

Sergeant, 4th New Jersey Infantry, Company B

Terrence Begley

Sergeant, 7th New York Heavy Artillery, Company D

Thomas Belcher

Private, 9th Maine Infantry, Company I

George H. Bell

Captain of the Afterguard, U.S.S. Santee

James B. Bell

Sergeant, 11th Ohio Infantry, Company H

George Greenville Benedict

Second Lieutenant, 12th Vermont Infantry, Company C (Howard Guards)

John Francis Benjamin

Corporal, 2d New York Cavalry, Company M

Samuel Nicholl Benjamin

First Lieutenant (Brevet Lieutenant Colonel), 2d U.S. Artillery

Orrin Bennett

Private, 141st Pennsylvania Infantry, Company D

Orson W. Bennett

First Lieutenant (Major), 102d U.S. Colored Infantry, Company A

William Bensinger

Private (Captain), 21st Ohio Infantry, Company G

William Henry Harrison Benyaurd

First Lieutenant, Engineers (Lieutenant Colonel), Engineers

Asa Betham

Coxswain, U.S.S. Pontoosuc

Charles Malone Betts

Lieutenant Colonel, 15th Pennsylvania Cavalry

Hillary Beyer

Second Lieutenant (First Lieutenant), 90th Pennsylvania Infantry, Company H

Charles James Bibber

Gunner's Mate, U.S.S. Agawam

Henry H. Bickford

Corporal (Quartermaster Sergeant), 8th New York Cavalry, Company E

John F. Bickford

Captain of the Top (Master's Mate), U.S.S. Kearsarge

Matthew Bickford

Corporal, 8th Missouri Infantry, Company G

Charles Bieger

Private, 4th Missouri Cavalry, Company D

Richard Binder

Sergeant, U.S.S. Ticonderoga

Henry Harrison Bingham

Captain (Brevet Brigadier General), 140th Pennsylvania Infantry, Company G

Horatio L. Birdsall

Sergeant, 3d Iowa Cavalry, Company B

Francis A. Bishop

Private (Corporal), 57th Pennsylvania Infantry, Company C

John Charles Black

Lieutenant Colonel (Brevet Brigadier General), 37th Illinois Infantry

William Perkins Black

Captain, 37th Illinois Infantry, Company K

Wilmon Whilldin Blackmar

Lieutenant (Captain), 1st West Virginia Cavalry, Company H

William Robert Douglas Blackwood

Surgeon (Brevet Lieutenant Colonel), 48th Pennsylvania Infantry

William Blagheen

Ship's Cook, U.S.S. Brooklyn

Robert M. Blair

Boatswain's Mate, U.S.S. Pontoosuc

Robert Blake

Contraband, U.S. Steam Gunboat Marblehead

Thomas A. Blasdel

Private (Corporal), 83d Indiana Infantry, Company H

Milton Blickensderger

Corporal (Sergeant), 126th Ohio Infantry, Company E

George Newman Bliss

Captain, 1st Rhode Island Cavalry, Company C

Zenas Randall Bliss

Colonel (Major General), 7th Rhode Island Infantry

Wells H. Blodgett

First Lieutenant (Colonel), 37th Illinois Infantry, Company D

Charles Blucher

Corporal (Sergeant), 188th Pennsylvania Infantry, Company H

John W. Blunt

First Lieutenant (Brevet Major), 6th New York Cavalry, Company K

Peter Martin Boehm

Second Lieutenant (Major), 15th New York Cavalry, Company K

Frank Bois

Quartermaster, U.S.S. Cincinnati

William S. Bond

Boatswain's Mate (Boatswain WO), U.S.S. Kearsarge

Henry G. Bonebrake

First Lieutenant, 17th Pennsylvania Cavalry, Company G

Sylvester Bonnaffon Jr.

First Lieutenant (Brevet Lieutenant Colonel), 99th Pennsylvania Infantry, Company G

Robert M. Boody

Sergeant (Second Lieutenant), 40th New York Infantry, Company B

Hugh Patterson Boon

Captain, 1st West Virginia Cavalry, Company B

Orlando Phidelio Boss

Corporal, 25th Massachusetts Infantry, Company F

Nicholas S. Bouquet

Private (Sergeant), 1st Iowa Infantry, Company D

John Gregory Bourke

Private (Brevet Major), 15th Pennsylvania Cavalry, Company E

Thomas Bourne

Seaman and Gun Captain (Chief Quartermaster), U.S.S. Varuna

Richard Boury

Sergeant, 1st West Virginia Cavalry, Company G

John W. Boutwell

Private, 18th New Hampshire Infantry, Company B

Chester Bennett Bowen

Corporal (Sergeant), 19th New York Cavalry (1st New York Dragoons), Company I

Emmer Bowen

Private, 127th Illinois Infantry, Company C

Edward R. Bowman

Quartermaster, U.S.S. Ticonderoga

Thomas J. Box

Captain, 27th Indiana Infantry, Company D

Henry Van Ness Boynton

Lieutenant Colonel (Brevet Brigadier General), 35th Ohio Infantry

Thomas Wilson Bradley

Sergeant (Brevet Lieutenant Colonel), 124th New York Infantry (American Guard), Company H

Amos Bradley

Landsman, U.S.S. Varuna

Charles Bradley

Boatswain's Mate, U.S.S. Louisville

James Brady

Private, 10th New Hampshire Infantry (Irish Regiment), Company F

Joseph E. Brandle

Private (Color Sergeant), 17th Michigan Infantry, Company C

Felix Brannigan

Private (First Lieutenant), 74th New York Infantry, Company A

William Brant Jr.

Lieutenant (Brevet Captain), 1st New Jersey Veteran Battalion, Company B

Edgar A. Bras

Sergeant, 8th Iowa Infantry, Company K

John Brazell

Quartermaster (Chief Quartermaster), U.S.S. Richmond

John Breen

Boatswain's Mate, U.S.S. Commodore Perry

Christopher Brennan

Seaman, U.S.S. Mississippi (temporarily assigned U.S.S. Colorado)

Lewis Francis Brest

Private, 57th Pennsylvania Infantry, Company D

William John Brewer

Private (Corporal), 2d New York Cavalry, Company C

Charles Breyer

Sergeant, 90th Pennsylvania Infantry, Company I

Elijah A. Briggs

Corporal (Sergeant), 2d Connecticut Heavy Artillery, Company B

Andrew Bringle

Corporal, 10th New York Cavalry (Porter Guard), Company F

Andrew Brinn

Seaman, U.S.S. Mississippi

August Frederick Bronner

Private, 1st New York Artillery, Company C

James H. Bronson

First Sergeant, 5th U.S. Colored Infantry, Company D

John Brosnan

Sergeant, 164th New York Infantry, Company E

Charles W. Brouse

Captain, 100th Indiana Infantry, Company K

Uriah H. Brown

Private (Corporal), 30th Ohio Infantry, Company G

William H. Brown

Landsman, U.S.S. Brooklyn

Wilson W. Brown

Private (Second Lieutenant), 21st Ohio Infantry, Company F

Wilson Brown

Landsman, U.S.S. Hartford

Charles E. Brown

Sergeant (Captain), 50th Pennsylvania Infantry, Company C

Henri Le Fevre Brown

Sergeant, 72d New York Infantry, Company B

James Brown

Quartermaster, U.S.S. Albatross

Jeremiah Z. Brown

Captain (Brevet Major), 148th Pennsylvania Infantry, Company K

John Brown

First Sergeant (Captain), 47th Ohio Infantry, Company A

John Brown

Captain of the Forecastle, U.S.S. Brooklyn

John Harties Brown

Captain, 12th Kentucky Infantry, Company D

Robert Bruce Brown

Private, 15th Ohio Infantry, Company A

Robert Brown

Captain of the Top, U.S.S. Richmond

Edward Brown Jr.

Corporal (Sergeant), 62d New York Infantry, Company G

Morris Brown Jr.

Captain, 126th New York Infantry, Company A

Francis Edwin Brownell

Private (First Lieutenant), 11th New York Infantry (Ellsworth's Zouaves), Company A

William P. Brownell

Coxswain (Acting Master's Mate), U.S.S. Benton

Louis J. Bruner

Private (Quartermaster Sergeant), 5th Indiana Cavalry, Company H

George Washington Brush

Second Lieutenant (Captain), 34th U.S. Colored Infantry, Company B

Christopher C. Bruton

Captain (Brevet Major), 22d New York Cavalry, Company C

Henry Brutsche

Landsman, U.S.S. Tacony

Andrew Symmes Bryant

Sergeant (Sergeant Major), 46th Massachusetts Infantry, Company A

George A. Buchanan

Private, 148th New York Infantry, Company G

Frederick Clarence Buck

Corporal (First Lieutenant), 21st Connecticut Infantry, Company A

James Buck

Quartermaster (Acting Master's Mate), U.S.S. Brooklyn

David Eastburn Buckingham

First Lieutenant (Captain), 4th Delaware Infantry, Company E

Abram J. Buckles

Sergeant (Second Lieutenant), 19th Indiana Infantry, Company E

Denis Buckley

Private, 136th New York Infantry, Company G

John C. Buckley

Sergeant, 4th West Virginia Infantry, Company G

John Knight Bucklyn

First Lieutenant (Brevet Captain), 1st Rhode Island Light Artillery, Battery E

John E. Buffington

Sergeant (First Lieutenant), 6th Maryland Infantry, Company C

Robert Buffum

Private (Second Lieutenant), 21st Ohio Infantry, Company H

Henry G. Buhrman

Private, 54th Ohio Infantry, Company H

William Bumgarner

Sergeant, 4th West Virginia Infantry, Company A

James H. Burbank

Sergeant, 4th Rhode Island Infantry, Company K

Joseph Burger

Private (Captain), 2d Minnesota Infantry, Company H

E. Michael Burk

Private, 125th New York Infantry, Company D

Thomas Burk

Sergeant (First Lieutenant), 97th New York Infantry, Company H

Daniel Webster Burke

First Sergeant (Brigadier General), 2d U.S. Infantry, Company B

Thomas M. Burke

Private, 5th New York Cavalry, Company A

John M. Burns

Seaman, U.S.S. Lackawanna

James Madison Burns

Sergeant (Lieutenant Colonel), 1st West Virginia Infantry, Company B

William Wallace Burritt

Private, 113th Illinois Infantry, Company G

Albert Burton

Seaman, U.S.S. Wabash

Daniel Adams Butterfield

Brigadier General (Major General), U.S. Volunteers

Franklin G. Butterfield

First Lieutenant (Lieutenant Colonel), 6th Vermont Infantry, Company C

George Butts

Gunner's Mate, U.S.S. Signal

James Byrnes

Boatswain's Mate (Master's Mate), U.S.S. Louisville

Abel G. Cadwallader

Corporal (Sergeant), 1st Maryland Infantry, Company H

Luman Lewis Cadwell

Sergeant (First Lieutenant), 2d New York Veteran Cavalry, Company B

Daniel G. Caldwell

Sergeant (Captain), 13th Pennsylvania Cavalry (Volunteers 117th Regiment), Company H

Ivers S. Calkin

First Sergeant, 2d New York Cavalry, Company M

John H. Callahan

Private, 122d Illinois Infantry, Company B

Carlton N. Camp

Private, 18th New Hampshire Infantry, Company B

James A. Campbell

Private, 2d New York Cavalry, Company A

William Campbell

Private (Corporal), 30th Ohio Infantry, Company I

William Campbell

Boatswain's Mate, U.S.S. Ticonderoga

Charles E. Capehart

Major (Lieutenant Colonel), 1st West Virginia Cavalry

Henry Capehart

Colonel (Major General), 1st West Virginia Cavalry

Horace Capron Jr.

Sergeant (First Lieutenant), 8th Illinois Cavalry, Company G

Hugh Carey

Sergeant, 82d New York Infantry, Company E

James Lemuel Carey

Sergeant, 10th New York Cavalry (Porter Guard), Company G

Casper R. Carlisle

Private, Independent Pennsylvania Light Artillery, Company F

Warren Carman

Private (Corporal), 1st New York (Lincoln) Cavalry, Company H

Isaac Harrison Carmin

Corporal, 48th Ohio Infantry, Company A

William Harvey Carney

Sergeant, 54th Massachusetts Colored Infantry, Company C

Eugene Asa Carr

Colonel (Brevet Major General), 3d Illinois Cavalry

Franklin Carr

Corporal (Sergeant), 124th Ohio Infantry, Company D

William M. Carr

Master-at-Arms, U.S.S. Richmond

William J. Carson

Musician, 15th U.S. Infantry, Company E, 1st Battalion

Jacob Cart

Private (Sergeant), 7th Pennsylvania Reserve Corps, Company A

John Joice Carter

Second Lieutenant (Colonel), 33d New York Infantry, Company B

Joseph Franklin Carter

Captain (Major), 3d Maryland Infantry, Company D

Orlando Emanuel Caruana

Private (Highest rank First Sergeant), 51st New York Infantry, Company K

David P. Casey

Private (Corporal), 25th Massachusetts Infantry, Company C

Henry Casey

Private (Corporal), 20th Ohio Infantry, Company C

Michael Cassidy

Landsman (Ordinary Seaman), U.S.S. Lackawanna

Isaac Swartwood Catlin

Colonel (Brevet Major General), 109th New York Infantry (Railway Brigade)

Ovila Cayer

Sergeant, 14th U.S. Volunteer Infantry, Company A

Joshua Lawrence Chamberlain

Colonel (Brevet Major General), 20th Maine Infantry

Orville Tyron Chamberlain

Second Lieutenant (Captain), 74th Indiana Infantry, Company G

Joseph B. Chambers

Private, 100th Pennsylvania Infantry (Roundheads), Company F

Henry Flint Chandler

Sergeant, 59th Massachusetts Infantry, Company E

James B. Chandler

Coxswain, U.S.S. Richmond

Stephen Edwin Chandler

Quartermaster Sergeant, 24th New York Cavalry, Company A

Alaric B. Chapin

Private, 142d New York Infantry, Company G

John Chapman

Private, 1st Maine Heavy Artillery, Company B

Louis G. Chaput

Landsman, U.S.S. Lackawanna

John F. Chase

Private (Captain), Maine Light Artillery, 5th Battery

Benjamin Ham Child

Corporal (Second Lieutenant), 1st Rhode Island Light Artillery, Battery A

William W. Chisman

Private (Sergeant), 83d Indiana Infantry, Company I

James Isaac Christiancy

First Lieutenant, 9th Michigan Cavalry, Company D

Samuel Joseph Churchill

Corporal (Quartermaster Sergeant), 2d Illinois Light Artillery, Company G

Clinton Albert Cilley

Captain (Brevet Colonel), 2d Minnesota Infantry, Company C

James T. Clancy

Sergeant (Captain), 1st New Jersey Cavalry, Company C

Albert Adams Clapp

First Sergeant (Second Lieutenant), 2d Ohio Cavalry, Company G

Charles Amory Clark

Lieutenant & Adjutant (Brevet Lieutenant Colonel), 6th Maine Infantry

Harrison Clark

Corporal (Second Lieutenant), 125th New York Infantry, Company E

James G. Clark

Private (Drummer), 88th Pennsylvania Infantry, Company F

John Wesley Clark

First Lieutenant & Regimental Quartermaster (Captain), 6th Vermont Infantry

William A. Clark

Corporal (Sergeant), 2d Minnesota Infantry, Company H

Dayton P. Clarke

Captain, 2d Vermont Infantry, Company F

Charles H. Clausen

First Lieutenant, 61st Pennsylvania Infantry, Company H

Cecil Clay

Captain (Brevet Brigadier General), 58th Pennsylvania Infantry, Company K

Charles Franklin Cleveland

Private, 26th New York Infantry, Company C

Robert Teleford Clifford

Master-at-Arms (Master's Mate), U.S.S. Shokokon

John E. Clopp

Private, 71st Pennsylvania Infantry, Company F

George Washington Clute

Corporal, 14th Michigan Infantry, Company I

Jefferson Coates

Sergeant, 7th Wisconsin Infantry, Company H

David L. Cockley

First Lieutenant (Captain), 10th Ohio Cavalry, Company L

James Coey

Major (Brevet Colonel U.S. Volunteers), 147th New York Infantry

Robert John Coffey

Sergeant (Major), 4th Vermont Infantry, Company K

Abraham Cohn

Sergeant Major (Captain), 6th New Hampshire Infantry

Patrick Colbert

Coxswain, U.S.S. Commodore Hull

Carlos W. Colby

Sergeant (First Sergeant), 97th Illinois Infantry, Company G

Gabriel Cole

Corporal, 5th Michigan Cavalry, Company I

Harrison Collins

Corporal, 1st Tennessee Cavalry, Company A

Thomas D. Collins Sr.

Sergeant, 143d New York Infantry (Sullivan County Regiment), Company H

Charles Henry Tucky Collis

Colonel (Brevet Major General), 114th Pennsylvania Infantry, (Collis' Regiment, Zouaves d'Afrique)

Oliver Colwell

First Lieutenant (Captain), 95th Ohio Infantry, Company G

Hartwell B. Compson

Major (Brevet Lieutenant Colonel New York Volunteers), 8th New York Cavalry

John Wesley Conaway

Private (Corporal), 83d Indiana Infantry, Company C

Martin Conboy

First Sergeant (Second Lieutenant), 37th New York Infantry, Company B

Dennis Conlan

Seaman (Gunner's Mate), U.S.S. Agawam

Trustrim Connell

Corporal, 138th Pennsylvania Infantry, Company I

Richard Conner

Private (Sergeant), 6th New Jersey Infantry, Company F

Thomas Connor

Ordinary Seaman, U.S.S. Minnesota

William C. Connor

Boatswain's Mate, U.S.S. Howquah

James Connors

Private, 43rd New York Infantry, Company E

John Cook

Bugler, 4th U.S. Artillery, Battery B

John Henry Cook

Sergeant, 119th Illinois Infantry, Company A

Walter Howard Cooke

Captain (Major), 4th Pennsylvania Infantry Militia, Company K

John Cooper

Coxswain, U.S.S. Brooklyn

Charles Dearborn Copp

Second Lieutenant (Captain), 9th New Hampshire Infantry, Company C

John Corcoran

Private, 1st Rhode Island Light Artillery, Company G

Thomas E. Corcoran

Landsman, U.S.S. Cincinnati

George W. Corliss

Captain (Brevet Major), 5th Connecticut Infantry, Company C

Stephen Potter Corliss

First Lieutenant (Brevet Colonel), 4th New York Heavy Artillery, Company F

Joseph Kirby Corson

Assistant Surgeon (Major USA Ret.), 6th Pennsylvania Reserves (35th Pennsylvania Volunteers)

Richard H. Cosgriff

Private, 4th Iowa Cavalry, Company L

Thomas Cosgrove

Private, 40th Massachusetts Infantry, Company F

Peter Cotton

Ordinary Seaman (Coxswain), U.S.S. Baron De Kalb

John Coughlin

Lieutenant Colonel (Brevet Brigadier General), 10th New Hampshire Infantry (Irish Regiment)

Robert Mitchell Cox

Corporal, 55th Illinois Infantry, Company K

John Nicholas Coyne

Sergeant (Lieutenant Colonel), 70th New York Infantry, Company B

William Wallace Cranston

Private (Captain), 66th Ohio Infantry, Company A

Alexander Crawford

Fireman, U.S.S. Wyalusing

John Creed

Private (Corporal), 23d Illinois Infantry, Company D

Thomas H. Cripps

Quartermaster, U.S.S. Richmond

Henry H. Crocker

Captain, 2d Massachusetts Cavalry, Company F

Ulric Lyons Crocker

Private, 6th Michigan Cavalry, Company M

James E. Croft

Private (Second Lieutenant), Wisconsin Light Artillery, 12th Battery

Cornelius Cronin

Chief Quartermaster (Chief Gunner), U.S.S. Richmond

William Henry Harrison Crosier

Sergeant (Color Sergeant), 149th New York Infantry, Company G

James Edwin Cross

Corporal (Sergeant Major), 12th New York Infantry (Independence Guard), Company K

Michael Crowley

Private, 22d New York Cavalry, Company A

Thomas Cullen

Corporal, 82d New York Infantry, Company I

Amos Jay Cummings

Sergeant Major, 26th New Jersey Infantry

James M. Cumpston

Private, 91st Ohio Infantry, Company D

Francis Marion Cunningham

First Sergeant (First Lieutenant), 1st West Virginia Cavalry, Company H

James Smith Cunningham

Private, 8th Missouri Infantry, Company D

Richard J. Curran

Assistant Surgeon (Surgeon), 33d New York Infantry

John Calvin Curtis

Sergeant Major (First Lieutenant), 9th Connecticut Infantry

Josiah M. Curtis

Second Lieutenant (First Lieutenant), 12th West Virginia Infantry, Company I

Newton Martin Curtis

Brigadier General (Major General), U.S. Volunteers

Alonzo H. Cushing

1st Lieutenant, Battery A, 4th U.S. Artillery, II Corps, Army of the Potomac

Thomas Ward Custer

Second Lieutenant (Lieutenant Colonel), 6th Michigan Cavalry, Company B

Byron M. Cutcheon

Major (Brevet Brigadier General), 20th Michigan Infantry

James Madison Cutts

Captain (Brevet Lieutenant Colonel), 11th U.S. Infantry

John S. Darrough

Sergeant, 113th Illinois Infantry, Company F

John A. Davidsizer

Sergeant, 1st Pennsylvania Cavalry, Company A

Andrew Davidson

First Lieutenant (Colonel), 30th U.S. Colored Troops, Company H

Andrew Davidson

Assistant Surgeon, 47th Ohio Infantry

Charles C. Davis

Major, 7th Pennsylvania Cavalry

Freeman Davis

Sergeant (Captain), 80th Ohio Infantry, Company B

George Evans Davis

First Lieutenant (Captain), 10th Vermont Infantry, Company D

Harry Clay Davis

Private (Corporal), 46th Ohio Infantry, Company G

John Davis

Quarter Gunner, U.S.S. Valley City

John Davis

Private, 17th Indiana Mounted Volunteers, Company F

Joseph Davis

Corporal, 104th Ohio Infantry, Company C

Martin K. Davis

Sergeant, 116th Illinois Infantry, Company H

Samuel W. Davis

Ordinary Seaman, U.S.S. Brooklyn

Thomas Davis

Private, 2d New York Heavy Artillery, Company C

Charles Day

Private, 210th Pennsylvania Infantry, Company K

David Frakes Day

Private, 57th Ohio Infantry, Company D

Hiram A. De Lavie

Sergeant (First Sergeant), 11th Pennsylvania Infantry (Washington Blues), Company I

Charles Deakin

Boatswain's Mate, U.S.S. Richmond

John Milton Deane

Major, 29th Massachusetts Infantry

Joseph H. DeCastro

Corporal (Sergeant), 19th Massachusetts Infantry, Company I

Patrick Delacey

First Sergeant (Second Lieutenant), 143d Pennsylvania Infantry, Company A

Frederick Nelson Deland

Private, 49th Massachusetts Infantry, Company B

John Carroll Delaney

Sergeant (Brevet Captain), 107th Pennsylvania Infantry, Company I

John Dempster

Coxswain, U.S.S. New Ironsides

John Henry Denig

Sergeant, U.S.S. Brooklyn

Lorenzo Denning

Landsman, U.S. Picket Boat No. 1

Richard Dennis

Boatswain's Mate, U.S.S. Brooklyn

William Densmore

Chief Boatswain's Mate, U.S.S. Richmond

Charles H. Depuy

First Sergeant, 1st Michigan Sharpshooters, Company H

Richard Willis Dewitt

Corporal (Sergeant), 47th Ohio Infantry, Company D

Louis Palma Di Cesnola

Colonel (Brevet Brigadier General), 4th New York Cavalry

William Donaldson Dickey

Captain (Colonel), 15th New York Heavy Artillery, Battery M

David Dickie

Sergeant, 97th Illinois Infantry, Company A

Bartholomew Diggins

Ordinary Seaman, U.S.S. Hartford

Hubert Dilger

Captain, 1st Ohio Light Artillery, Battery I

Michael A. Dillon

Private, 2d New Hampshire Infantry, Company G

John Ditzenback

Quartermaster, U.S. Monitor Neosho

Warren C. Dockum

Private, 121st New York Infantry, Company H

Robert Fulton Dodd

Private (Corporal), 27th Michigan Infantry, Company E

Edward Edwin Dodds

Sergeant, 21st New York Cavalry, Company C

Charles W. Dolloff

Corporal (Sergeant), 1st Vermont Heavy Artillery, Company K

John P. Donaldson

Sergeant (Commissary Sergeant), 4th Pennsylvania Cavalry, Company L

John C. Donnelly

Ordinary Seaman, U.S.S. Metacomet

Timothy Donoghue

Private, 69th New York Infantry, Company B

Patrick H. Doody

Corporal (First Lieutenant), 164th New York Infantry, Company E

William Doolen

Coal Heaver, U.S.S. Richmond

George H. Dore

Sergeant, 126th New York Infantry, Company D

August Dorley

Private, 1st Louisiana Cavalry, Company B

John Henry Dorman

Seaman, U.S.S. Carondelet

Daniel Allen Dorsey

Corporal (First Lieutenant), 33d Ohio Infantry, Company H

Decatur Dorsey

Sergeant (First Sergeant), 39th U.S. Colored Infantry, Company B

Allan Houston Dougall

First Lieutenant & Adjutant, 88th Indiana Infantry

Michael Dougherty

Private, 13th Pennsylvania Cavalry (Volunteers 117th Regiment), Company B

Patrick Dougherty

Landsman, U.S.S. Lackawanna

George P. Dow

Sergeant (First Sergeant), 7th New Hampshire Infantry, Company C

Henry Dow

Boatswain's Mate, U.S.S. Cincinnati

William Downey

Private, 4th Massachusetts Cavalry, Company B

Henry W. Downs

Sergeant (Second Lieutenant), 8th Vermont Infantry, Company I

James Madison Drake

Second Lieutenant (Brevet Brigadier General), 9th New Jersey Infantry, Company D

James Drury

Sergeant, 4th Vermont Infantry, Company C

Henry Algernon Du Pont

Captain (Brevet Lieutenant Colonel), 5th U.S. Artillery

John Duffey

Private (Farrier), 4th Massachusetts Cavalry, Company B

Adam Duncan

Boatswain's Mate, U.S.S. Richmond

James K. L. Duncan

Ordinary Seaman, U.S.S. Fort Hindman

James Dunlavy

Private, 3d Iowa Cavalry, Company D

William Dunn

Quartermaster, U.S.S. Monadnock

James Dunne

Corporal, Illinois Light Artillery, Chicago Mercantile Battery

Richard D. Dunphy

Coal Heaver, U.S.S. Hartford

James R. Durham

Second Lieutenant, 12th West Virginia Infantry, Company E

John S. Durham

Sergeant, 1st Wisconsin Infantry, Company F

John N. Eckes

Private, 47th Ohio Infantry, Company E

Samuel E. Eddy

Private, 37th Massachusetts Infantry, Company D

Nathan Huntley Edgerton

First Lieutenant & Adjutant (Captain), 6th U.S. Colored Infantry

David Edwards

Private (Corporal), 146th New York Infantry, Company H

John Edwards

Captain of the Top, U.S.S. Lackawanna

Alexander Elliott

Sergeant, 1st Pennsylvania Cavalry, Company A

Russell C. Elliott

Sergeant (Second Lieutenant), 3d Massachusetts Cavalry, Company B

Horace Ellis

Private, 7th Wisconsin Infantry, Company A

William Ellis

First Sergeant (Second Lieutenant), 3d Wisconsin Cavalry, Company K

Thomas Foulds Ellsworth

Captain, 55th Massachusetts Colored Infantry, Company B

James M. Elson

Sergeant (First Lieutenant), 9th Iowa Infantry, Company C

Andrew Henry Embler

Captain (Brevet Colonel U.S. Vols.), 59th New York Infantry, Company D

Richard Enderlin

Musician (Sergeant), 73d Ohio Infantry, Company B

James Edgar Engle

Sergeant (Brevet Captain), 97th Pennsylvania Infantry, Company I

Edmund English

First Sergeant (Captain), 2d New Jersey Infantry, Company C

Thomas English

Signal Quartermaster, U.S.S. New Ironsides

Charles D. Ennis

Private, 1st Rhode Island Light Artillery, Company G

John P. Erickson

Captain of the Forecastle, U.S.S. Pontoosuc

Lewellyn Garrish Estes

Captain & Assistant Adjutant General (Brevet Brigadier General), U.S. Volunteers

Coron D. Evans

Private, 3d Indiana Cavalry, Company A

Ira Hobart Evans

Captain (Brevet Major), 116th U.S. Colored Infantry, Company B

James Robert Evans

Private (Captain), 62d New York Infantry, Company H

Thomas Evans

Private, 54th Pennsylvania Infantry, Company D

Adelbert Everson

Private, 185th New York Infantry, Company D

John C. Ewing

Private, 211th Pennsylvania Infantry, Company E

John A. Falconer

Corporal, 17th Michigan Infantry, Company A

Charles S. Fall

Sergeant, 26th Michigan Infantry, Company E

Thomas Timothy Fallon

Private (Sergeant), 37th New York Infantry, Company K

Benjamin Frank Falls

Color Sergeant, 19th Massachusetts Infantry, Company A

Nicholas Fanning

Private, 4th Iowa Cavalry, Company B

William Farley

Boatswain's Mate, U.S.S. Marblehead

Herbert E. Farnsworth

Sergeant Major (Captain), 10th New York Cavalry (Porter Guard)

John Mcgreath Farquhar

Sergeant Major, 89th Illinois Infantry

Edward Farrell

Quartermaster, U.S.S. Owasco

Charles H. Fasnacht

Sergeant (First Lieutenant), 99th Pennsylvania Infantry, Company A

John Barclay Fassett

Captain (Major), 23d Pennsylvania Infantry, Company F

Albert E. Fernald

First Lieutenant, 20th Maine Infantry, Company F

John H. Ferrell

Pilot (Civilian), U.S. Monitor Neosho

Daniel Tweed Ferrier

Sergeant (Quartermaster Sergeant), 2d Indiana Cavalry, Company K

Eugene W. Ferris

First Lieutenant & Adjutant (Captain), 30th Massachusetts Infantry

Frank E. Fesq

Private, 40th New Jersey Infantry, Company A

Henry S. Finkenbiner

Private (Corporal), 107th Ohio Infantry, Company D

John H. Fisher

First Lieutenant, 55th Illinois Infantry, Company B

Joseph Fisher

Corporal, 61st Pennsylvania Infantry, Company C

Thomas Fitzpatrick

Coxswain, U.S.S. Hartford

Augustin D. Flanagan

Sergeant, 55th Pennsylvania Infantry, Company A

James Flannigan

Private (Sergeant), 2d Minnesota Infantry, Company H

Christian A. Fleetwood

Sergeant Major, 4th U.S. Colored Infantry

Thomas S. Flood

Boy, U.S.S. Pensacola

James Edward Flynn

Sergeant, 6th Missouri Infantry, Company G

Christopher Flynn

Corporal (Sergeant), 14th Connecticut Infantry, Company K

Joseph Leonard Follett

Sergeant (Second Lieutenant), 1st Missouri Light Artillery, Company G

Manning Ferguson Force

Brigadier General (Brevet Major General), U.S. Volunteers

George W. Ford

First Lieutenant (Captain), 88th New York Infantry, Company E

Alexander A. Forman

Corporal, 7th Michigan Infantry, CompanyC

Frederick W. Fout

Second Lieutenant, Indiana Light Artillery, 15th Battery

Henry Fox

Sergeant (Captain), 106th Illinois Infantry, Company H

Henry M. Fox

Sergeant (Second Lieutenant), 5th Michigan Cavalry, Company M

Nicholas Fox

Private, 28th Connecticut Infantry, Company H

William R. Fox

Private (Corporal), 95th Pennsylvania Infantry, Company A

Charles H. Foy

Signal Quartermaster, U.S.S. Rhode Island

William J. Franks

Seaman (Acting Master's Mate), U.S.S. Marmora

Joseph Frantz

Private, 83d Indiana Infantry, Company E

William W. Fraser

Private (Corporal), 97th Illinois Infantry, Company I

Archibald Freeman

Private (Sergeant), 124th New York Infantry, Company E

Henry Blanchard Freeman

First Lieutenant (Brigadier General), 18th U.S. Infantry

Martin Freeman

1st Class Pilot (Acting Volunteer Lieutenant), U.S.S. Hartford

William Henry Freeman

Private, 169th New York Infantry, Company B

Samuel S. French

Private, 7th Michigan Infantry, Company E

Franz Frey

Corporal, 37th Ohio Infantry, Company H

Jacob G. Frick

Colonel, 129th Pennsylvania Infantry

John B. Frisbee

Gunner's Mate, U.S. Steam Gunboat Pinola

Henry F. Frizzell

Private (Corporal), 6th Missouri Infantry, Company B

Isaac N. Fry

Orderly Sergeant, U.S.S. Ticonderoga

Frederick W. Fuger

Sergeant (Lieutenant Colonel USA Ret.), 4th U.S. Artillery, Battery A

West Funk

Major, 121st Pennsylvania Infantry

Chester S. Furman

Corporal, 6th Pennsylvania Reserves, Company A

Frank Furness

Captain, 6th Pennsylvania Cavalry, Company F

Richard J. Gage

Private, 104th Illinois Infantry, Company D

George Norton Galloway

Private, 95th Pennsylvania Infantry, Company G

John Galloway

Commissary Sergeant (First Lieutenant), 8th Pennsylvania Cavalry

James Gardiner

Private, 36th U.S. Colored Infantry, Company I

Charles N. Gardner

Private (Second Lieutenant), 32d Massachusetts Infantry, Company E

Robert J. Gardner

Sergeant (First Sergeant), 34th Massachusetts Infantry, Company K

William Gardner

Seaman (Ship's Cook), U.S.S. Galena

William Garrett

Sergeant, 41st Ohio Infantry, Company G

James R. Garrison

Coal Heaver, U.S.S. Hartford

William Garvin

Captain of the Forecastle (Boatswain's Mate), U.S.S. Agawam

Richard Gasson

Sergeant, 47th New York Infantry, Company K

John C. Gaunt

Private, 104th Ohio Infantry, Company G

Isaac Gause

Corporal (Sergeant), 2d Ohio Cavalry, Company E

Levi B. Gaylord

Sergeant, 29th Massachusetts Infantry, Company A

Daniel Griffin George

Ordinary Seaman, U.S. Picket Boat No. 1

Thomas Parke Gere

First Lieutenant & Adjutant, 5th Minnesota Infantry

Nicholas Geschwind

Captain, 116th Illinois Infantry, Company F

Wesley Gibbs

Sergeant, 2d Connecticut Heavy Artillery, Company B

Benjamin Gifford

Private, 121st New York Infantry, Company H

David L. Gifford

Private, 4th Massachusetts Cavalry, Company B

Frank S. Gile

Landsman, U.S.S. Lehigh

George Lewis Gillespie Jr.

First Lieutenant (Major General), Corps of Engineers

Edward Lyons Gilligan

First Sergeant (Captain), 88th Pennsylvania Infantry, Company E

John Curtis Gilmore

Major (Brigadier General USA), 16th New York Infantry

Patrick J. Ginley

Private, 1st New York Light Artillery, Company G

Joseph Gion

Private, 74th New York Infantry, Company A

Leonidas Mahlon Godley

First Sergeant, 22d Iowa Infantry, Company E

Philip Goettel

Private (Corporal), 149th New York Infantry, Company B

Charles Arthur Goheen

First Sergeant (First Lieutenant), 8th New York Cavalry, Company G

Andrew E. Goldsbery

Private, 127th Illinois Infantry, Company E

Francis Henry Goodall

First Sergeant, 11th New Hampshire Infantry, Company G

Willaim E. Goodman

First Lieutenant (Major), 147th Pennsylvania Infantry, Company D

Edwin Goodrich

First Lieutenant (Brevet Major), 9th New York Cavalry, Company D

Newton Thomas Gould

Private (Sergeant), 113th Illinois Infantry, Company G

Charles Gilbert Gould

Captain (Brevet Major), 5th Vermont Infantry, Company H

George Edward Gouraud

Captain & Aide-de-Camp (Brevet Lieutenant Colonel U.S. Vols.), U.S. Volunteers

Peter Grace

Sergeant (Captain), 83d Pennsylvania Infantry, Company G

Robert Graham

Landsman, U.S.S. Tacony

Thomas N. Graham

Second Lieutenant, 15th Indiana Infantry, Company G

Gabriel Grant

Surgeon (Major), U.S. Volunteers

Lewis Addison Grant

Colonel (Brevet Major General U.S. Vols.), 5th Vermont Infantry

William L. Graul

Corporal, 188th Pennsylvania Infantry, Company I

John Gray

Private (Musician), 5th Ohio Infantry, Company B

Robert A. Gray

Sergeant, 21st Connecticut Infantry, Company C

M.R. William Grebe

Captain (Major), 4th Missouri Cavalry, Company F

George Green

Corporal, 11th Ohio Infantry, Company H

Abraham Greenawalt

Private, 104th Ohio Infantry, Company G

John Greene

Captain of the Forecastle, U.S.S. Varuna

Oliver Duff Greene

Major & Assistant Adjutant General (Brevet Brigadier General), U.S. Army

Joseph Olds Gregg

Private (Captain), 133d Ohio National Guard Infantry, Company F

Theodore W. Greig

Second Lieutenant (Major), 61st New York Infantry, Company C

Ignatz Gresser

Corporal, 128th Pennsylvania Infantry, Company D

James H. Gribben

First Lieutenant, 2d New York Cavalry, Company C

John Griffiths

Captain of the Forecastle, U.S.S. Santiago de Cuba

Samuel Grimshaw

Private (Corporal), 52d Ohio Infantry, Company B

James G. Grindlay

Colonel (Brevet Brigadier General), 146th New York Infantry

Luke M. Griswold

Ordinary Seaman, U.S.S. Rhode Island

George M. Grueb

Private (Corporal), 158th New York Infantry, Company E

Fitz W. Guerin

Private, 1st Missouri Light Artillery, Battery A

Thomas Guinn

Private, 47th Ohio Infantry, Company D

Nathaniel Mcclean Gwynne

Private (Second Lieutenant), 13th Ohio Cavalry, Company H

John Hack

Private, 47th Ohio Infantry, Company B

Lester Goodel Hack

Sergeant, 5th Vermont Infantry, Company F

Cornelius Minor Hadley

Sergeant (First Lieutenant), 9th Michigan Cavalry, Company F

Osgood Towns Hadley

Corporal (Sergeant), 6th New Hampshire Veteran Infantry, Company E

Edmund Haffee

Quarter Gunner, U.S.S. New Ironsides

Asel Hagerty

Private, 61st New York Infantry, Company A

John H. Haight

Sergeant, 72d New York Infantry, Company G

Sidney Haight

Corporal, 1st Michigan Sharpshooters, Company E

James Haley

Captain of the Forecastle, U.S.S. Kearsarge

Francis Bloodgood Hall

Chaplain, 16th New York Infantry

Henry Seymour Hall

Second Lieutenant & Captain (Brevet Brigadier General U.S. Vols.), 121st New York Infantry, Company G, 27th New York Infantry; Company F

Newton H. Hall

Corporal, 104th Ohio Infantry, Company I

Nathan Mullock Hallock

Private (Corporal), 124th New York Infantry, Company K

William W. Halstead

Coxswain, U.S.S. Brooklyn

Mark G. Ham

Carpenter's Mate, U.S.S. Kearsarge

Hugh Hamilton

Coxswain, U.S.S. Richmond

Richard Hamilton

Coal Heaver, U.S. Picket Boat No. 1

Thomas W. Hamilton

Quartermaster, U.S.S. Cincinnati

Henry A. Hammel

Sergeant (First Sergeant), 1st Missouri Light Artillery, Battery A

Allexander Hand

Quartermaster, U.S.S. Ceres

Milton Lorenzi Haney

Regimental Chaplain, 55th Illinois Infantry

Edward R. Hanford

Private, 2d U.S. Cavalry, Company H

Joseph Hanks

Private, 37th Ohio Infantry, Company E

Marcus A. Hanna

Sergeant, 50th Massachusetts Infantry, Company B

Milton Hanna

Corporal (Sergeant), 2d Minnesota Infantry, Company H

Moses C. Hanscom

Corporal, 19th Maine Infantry, Company F

Douglas Hapeman

Lieutenant Colonel (Colonel), 104th Illinois Infantry

John H. Harbourne

Private, 29th Massachusetts Infantry, Company K

Thomas Harcourt

Ordinary Seaman, U.S.S. Minnesota

Henry M. Hardenbergh

Private, 39th Illinois Infantry, Company G

Thomas Harding

Captain of the Forecastle (Acting Master's Mate), U.S.S. Dacotah

Abram Pye Haring

First Lieutenant, 132d New York Infantry, Company G

Bernard Harley

Ordinary Seaman, U.S. Picket Boat No. 1

Amzi Davis Harmon

Corporal, 211th Pennsylvania Infantry, Company K

Daniel C. Harrington

Landsman (Acting Masters Mate), U.S.S. Pocahontas

Ephraim W. Harrington

Sergeant (Major), 2d Vermont Infantry, Company G

George W. Harris

Private, 148th Pennsylvania Infantry, Company B

James H. Harris

Sergeant, 38th U.S. Colored Infantry, Company B

John Harris

Captain of the Forecastle, U.S.S. Metacomet

Moses Harris

First Lieutenant (Major), 1st U.S. Cavalry

Sampson Harris

Private, 30th Ohio Infantry, Company K

George H. Harrison

Seaman, U.S.S. Kearsarge

John William Hart

Sergeant, 6th Pennsylvania Reserves, Company D

William E. Hart

Private (Corporal), 8th New York Cavalry, Company B

John Frederic Hartranft

Colonel (Brevet Major General), 4th Pennsylvania Militia

Harry Harvey

Corporal, 22d New York Cavalry, Company A

Frank W. Haskell

Sergeant Major, 3d Maine Infantry

Marcus M. Haskell

Sergeant, 35th Massachusetts Infantry, Company C

Smith H. Hastings

Captain (Colonel), 5th Michigan Cavalry, Troop M

John Porter Hatch

Brigadier General (Brevet Major General), 1st Division, U.S. Volunteers

Edward W. Hathaway

Seaman, U.S.S. Sciota

John H. Havron

Sergeant, 1st Rhode Island Light Artillery, Company G

Charles Hawkins

Seaman (Boatswain's Mate), U.S.S. Agawam

Gardner C. Hawkins

First Lieutenant (Colonel), 3d Vermont Infantry, Company E

Martin Jones Hawkins

Corporal (First Lieutenant), 33d Ohio Infantry, Company A

Thomas R. Hawkins

Sergeant Major, 6th U.S. Colored Infantry

Harris Smith Hawthorne

Corporal (Sergeant), 121st New York Infantry, Company F

Joseph B. Hayden

Quartermaster, U.S.S. Ticonderoga

John Hayes

Coxswain, U.S.S. Kearsarge

Thomas Hayes

Coxswain, U.S.S. Richmond

Asbury F. Haynes

Corporal (First Sergeant), 17th Maine Infantry, Company F

John Henry Hays

Private, 4th Iowa Cavalry, Company F

George Washington Healey

Private (Corporal), 5th Iowa Cavalry, Company E

Joseph S. Hedges

First Lieutenant (Captain), 4th U.S. Cavalry

William Laing Heermance

Captain, 6th New York Cavalry, Company C

Henry Heller

Sergeant, 66th Ohio Infantry, Company A

David H. Helms

Private (First Sergeant), 83d Indiana Infantry, Company B

Guy Vernor Henry

Colonel (Major General), 40th Massachusetts Infantry

James Henry

Sergeant (First Sergeant), 113th Illinois Infantry, Company B

William Wirt Henry

Colonel (Brevet Brigadier General), 10th Vermont Infantry

Pitt B. Herington

Private, 11th Iowa Infantry, Company E

Francis Jay Herron

Lieutenant Colonel (Major General), 9th Iowa Infantry

Francis Snow Hesseltine

Lieutenant Colonel, 13th Maine Infantry

Joseph C. Hibson

Private (Bugler), 48th New York Infantry, Company C

Dennis William Hickey

Sergeant, 2d New York Cavalry, Company E

John S. Hickman

Second Class Fireman, U.S.S. Richmond

Nathan E. Hickok

Corporal, 8th Connecticut Infantry, Company A

Charles Higby

Private, 1st Pennsylvania Cavalry, Company F

Thomas J. Higgins

Sergeant, 99th Illinois Infantry, Company D

Patrick Highland

Corporal (Sergeant), 23rd Illinois Infantry, Company D

Edward Hill

Captain (Lieutenant Colonel), 16th Michigan Infantry, Company K

Henry Hill

Corporal (Sergeant), 50th Pennsylvania Infantry, Company C

James Hill

First Lieutenant, 21st Iowa Infantry, Company I

James Samuel Hill

Sergeant, 14th New York Heavy Artillery, Company C

Benjamin F. Hilliker

Musician, 8th Wisconsin Infantry, Company A

William Giles Hills

Private, 9th New York Cavalry, Company E

Alfred B. Hilton

Sergeant, 4th U.S. Colored Infantry, Company H

William B. Hincks

Sergeant Major (Major), 14th Connecticut Infantry

William Hinnegan

Second Class Fireman, U.S.S. Agawam

Addison J. Hodges

Private (Corporal), 47th Ohio Infantry, Company B

Henry Hoffman

Corporal, 2d Ohio Cavalry, Company M

Thomas W. Hoffman

Captain (Brevet Lieutenant Colonel), 208th Pennsylvania Infantry, Company A

Franklin Hogan

Corporal, 45th Pennsylvania Infantry, Company A

William P. Hogarty

Private (Lieutenant U.S.A.Captain U.S. Vols.), 23d New York Infantry, Company D

Daniel Holcomb

Private (Corporal), 41st Ohio Infantry, Company A

James Holehouse

Private, 7th Massachusetts Infantry, Company B

Lemuel F. Holland

Corporal (Sergeant), 104th Illinois Infantry, Company D

Milton Murray Holland

Sergeant Major, 5th U.S. Colored Infantry

George Hollat

Third Class Boy, U.S.S. Varuna

Lovilo N. Holmes

First Sergeant (Captain), 2d Minnesota Infantry, Company H

William T. Holmes

Private, 3d Indiana Cavalry, Company A

Charles Maynard Holton

First Sergeant (Second Lieutenant), 7th Michigan Cavalry, Company A

Edward A. Holton

First Sergeant (Captain), 6th Vermont Infantry, Company I

Conrad Homan

Color Sergeant (First Lieutenant), 29th Massachusetts Infantry, Company A

George White Hooker

First Lieutenant (Brevet Lieutenant Colonel U.S. Vols.), 4th Vermont Infantry, Company E

William B. Hooper

Corporal (Quartermaster Sergeant), 1st New Jersey Cavalry, Company L

Charles F. Hopkins

Corporal, 1st New Jersey Infantry, Company I

Thomas Horan

Sergeant, 72d New York Infantry, Company E

Samuel Belton Horne

Captain, 11th Connecticut Infantry, Company H

William H. Horsfall

Drummer, 1st Kentucky Infantry, Company G

James Horton

Gunner's Mate (Paymaster's Steward), U.S.S. Montauk

Lewis Augustine Horton

Seaman, U.S.S. Rhode Island

Solomon J. Hottenstine

Private (Sergeant), 107th Pennsylvania Infantry, Company C

Ira Hough

Private, 8th Indiana Infantry, Company E

Charles H. Houghton

Captain (Colonel), 14th New York Artillery, Company L

Edward J. Houghton

Ordinary Seaman, U.S. Picket Boat No. 1

George L. Houghton

Private, 104th Illinois Infantry, Company D

William M. Houlton

Commissary Sergeant, 1st West Virginia Cavalry

Henderson Calvin Howard

Corporal (First Sergeant), 11th Pennsylvania Reserves, Company B

Hiram Reese Howard

Private, 11th Ohio Infantry, Company H

James Howard

Sergeant, 158th New York Infantry, Company K

Martin Howard

Landsman, U.S.S. Tacony

Oliver Otis Howard

Brigadier General (Major General), U.S. Volunteers

Peter Howard

Boatswain's Mate (Acting Ensign), U.S.S. Mississippi

Squire Edward Howard

First Sergeant (Captain), 8th Vermont Infantry, Company H

Orion P. Howe

Musician (Corporal), 55th Illinois Infantry, Company C

William H. Howe

Sergeant (First Lieutenant), 29th Massachusetts Infantry, Company K

William Stone Hubbell

Captain (Brevet Major), 21st Connecticut Infantry, Company A

Aaron R. Hudson

Private, 17th Indiana Mounted Volunteers, Company C

Michael Hudson

Sergeant, U.S.S. Brooklyn

Oliver Hughes

Corporal, 12th Kentucky Infantry, Company C

John P. Hughey

Corporal, 2d Ohio Cavalry, Company L

Henry Shippen Huidekoper

Lieutenant Colonel (Major General PA National Guard), 150th Pennsylvania Infantry

Louis T. Hunt

Private, 6th Missouri Infantry, Company H

Charles Adams Hunter

Sergeant, 34th Massachusetts Infantry, Company E

John C. Hunterson

Private, 3d Pennsylvania Cavalry, Company B

Michael Huskey

Fireman (Fireman First Class), U.S.S. Carondelet

Theodore Hyatt

First Sergeant, 127th Illinois Infantry, Company D

Thomas Worcester Hyde

Major (Brevet Brigadier General), 7th Maine Infantry

John Hyland

Seaman (Assistant Gunner), U.S.S. Signal

Samuel Hymer

Captain, 115th Illinois Infantry, Company D

Charles Henry Ilgenfritz

Sergeant (First Sergeant), 207th Pennsylvania Infantry, Company E

Lorenzo Dow Immell

Corporal (First Lieutenant), 2d U.S. Artillery, Company F

Lewis J. Ingalls

Private, 8th Vermont Infantry, Company K

Leonidas H. Inscho

Corporal (First Lieutenant), 12th Ohio Infantry, Company E

Joseph Irlam

Seaman, U.S.S. Brooklyn

Francis Irsch

Captain, 45th New York Infantry, Company D

Thomas Irving

Coxswain (Acting Master's Mate), U.S.S. Lehigh

John Irving

Coxswain, U.S.S. Brooklyn

Nicholas Irwin

Seaman, U.S.S. Brooklyn

Patrick Irwin

First Sergeant (First Lieutenant), 14th Michigan Infantry, Company H

Frederick Randolph Jackson

First Sergeant (Sergeant Major), 7th Connecticut Infantry, Company F

Eugene Philip Jacobson

Sergeant Major (Brevet Captain U.S. Vols.), 74th New York Infantry

Isaac James

Private, 110th Ohio Infantry, Company H

John H. James

Captain of the Top, U.S.S. Richmond

Miles James

Corporal (First Sergeant), 36th U.S. Colored Infantry, Company B

Walter Jamieson

First Sergeant (Captain), 139th New York Infantry, Company B

James Jardine

Sergeant (First Lieutenant), 54th Ohio Infantry, Company F

Benjamin H. Jellison

Sergeant (Captain), 19th Massachusetts Infantry, Company C

Thomas Jenkins

Seaman, U.S.S. Cincinnati

James T. Jennings

Private (Corporal), 56th Pennsylvania Infantry, Company K

Erastus W. Jewett

First Lieutenant, 9th Vermont Infantry, Company A

William F. John

Private, 37th Ohio Infantry, Company E

Franklin Johndro

Private, 118th New York Infantry, Company A

Elisha Johns

Corporal (Sergeant), 113th Illinois Infantry, Company B

Henry T. Johns

Private (First Lieutenant), 49th Massachusetts Infantry, Company C

Andrew Johnson

Private, 116th Illinois Infantry, Company G

Follett Johnson

Corporal, 60th New York Infantry, Company H

John Johnson

Private, 2d Wisconsin Infantry, Company D

Joseph Esrey Johnson

First Lieutenant (Brevet Major), 58th Pennsylvania Infantry, Company A

Ruel M. Johnson

Major (Colonel), 100th Indiana Infantry

Samuel Johnson

Private (Second Lieutenant), 9th Pennsylvania Reserves, Company G

Wallace W. Johnson

Sergeant, 6th Pennsylvania Reserves, Company G

Henry Johnson

Seaman, U.S.S. Metacomet

David H. Johnston

Private, 8th Missouri Infantry, Company K

William (Willie) Johnston

Musician, 3d Vermont Infantry, Company D

William P. Johnston

Landsman, U.S.S. Fort Hindman

Thomas Jones

Coxswain, U.S.S. Ticonderoga

William Jones

First Sergeant, 73d New York Infantry, Company A

William Jones

Captain of the Top, U.S.S. Richmond

Andrew Jones

Chief Boatswain's Mate, U.S. Ironclad Chickasaw

David Jones

Private (First Lieutenant), 54th Ohio Infantry, Company I

John Jones

Landsman, U.S.S. Rhode Island

John E. Jones

Quartermaster, U.S.S. Oneida

Absalom Jordan

Corporal, 3d Indiana Cavalry, Company A

Robert Jordan

Coxswain, U.S.S. Minnesota (temporarily on U.S.S. Mount Washington)

Thomas H. Jordan

Quartermaster, U.S.S. Galena

Simeon T. Josselyn

First Lieutenant, 13th Illinois Infantry, Company C

Francis W. Judge

First Sergeant (Brevet Major U.S. Vols.), 79th New York Infantry, Company K

John Kaiser

First Sergeant (Ordnance Sergeant), 2d U.S. Artillery, Company E

Luther Kaltenbach

Corporal (Sergeant), 12th Iowa Infantry, Company F

John Kane

Corporal (Sergeant), 100th New York Infantry, Company K

Thomas Kane

Captain of the Hold, U.S.S. Nereus

Peter Kappesser

Private, 149th New York Infantry, Company B

Leopold Karpeles

Sergeant (Color Sergeant), 57th Massachusetts Infantry, Company E

August Kauss

Corporal, 15th New York Heavy Artillery, Company H

Joseph Keele

Sergeant Major (Captain), 182d New York Infantry

Joseph S. Keen

Sergeant, 13th Michigan Infantry, Company D

Joseph Keene

Private (Corporal), 26th New York Infantry, Company B

Andrew John Kelley

Private (Sergeant), 17th Michigan Infantry, Company E

George V. Kelley

Captain, 104th Ohio Infantry, Company A

John Kelley

Second Class Fireman, U.S.S. Ceres

Leverett Mansfield Kelley

Sergeant (Captain), 36th Illinois Infantry, Company A

Alexander Kelly

First Sergeant, 6th U.S. Colored Infantry, Company F

Daniel Armer Kelly

Sergeant (Quartermaster Sergeant), 8th New York Cavalry, Company G

Thomas Kelly

Private, 6th New York Cavalry, Company A

Joseph Bell Kemp

First Sergeant (Captain), 5th Michigan Infantry, Company D

William Wesley Kendall

First Sergeant (First Lieutenant), 49th Indiana Infantry, Company A

Thomas Kendrick

Coxswain, U.S.S. Oneida

Barnett Kenna

Quartermaster, U.S.S. Brooklyn

John Kennedy

Private (Ordance Sergeant Ret.), 2d U.S. Artillery, Company M

Samuel P. Kenyon

Private (Quartermaster Sergeant), 24th New York Cavalry, Company B

Charles W. Kenyon

Fireman (Acting Third Assistant Engineer), U.S.S. Galena

John Snyders Kenyon

Sergeant, 3d New York Cavalry, Company D

John Keough

Corporal, 67th Pennsylvania Infantry, Company E

James Kephart

Private, 13th U.S. Infantry, Company C, 1st Battalion

Thomas R. Kerr

Captain, 14th Pennsylvania Cavalry, Company C

John Kiggins

Sergeant, 149th New York Infantry, Company D

Joseph Kimball

Private (Corporal), 2d West Virginia Cavalry, Company B

John M. Kindig

Corporal (Sergeant), 63d Pennsylvania Infantry, Company A

Horatio Collins King

Major & Quartermaster (Brevet Colonel), U.S. Volunteers

Robert Henry King

Landsman, U.S. Picket Boat No. 1

Rufus King Jr.

First Lieutenant (Brevet Major), 4th U.S. Artillery

Samuel W. Kinnaird

Landsman (Ordinary Seaman), U.S.S. Lackawanna

John Kinsey

Corporal, 45th Pennsylvania Infantry, Company B

Dennis Thomas Kirby

Major (Brevet Brigadier General), 8th Missouri Infantry

Jonathan C. Kirk

Captain, 20th Indiana Infantry, Company F

Harry Kline

Private (Corporal), 40th New York Infantry, Company E

Charles H. Kloth

Private, Illinois Light Artillery, Chicago Mercantile Battery

Charles H. Knight

Corporal, 9th New Hampshire Infantry, Company I

William J. Knight

Private, 21st Ohio Infantry, Company E

Abiather J. Knowles

Private (Captain), 2d Maine Infantry, Company D

Edward M. Knox

Second Lieutenant, 15th New York Battery Light Artillery

Jacob Koogle

First Lieutenant, 7th Maryland Infantry, Company G

John S. Kountz

Musician, 37th Ohio Infantry, Company G

Theodore L. Kramer

Private, 188th Pennsylvania Infantry, Company G

George Kretsinger

Private, Illinois Light Artillery, Chicago Mercantile Battery

Andrew Kuder

Second Lieutenant (Captain), 8th New York Cavalry, Company G

Jeremiah Kuder

Lieutenant (Captain), 74th Indiana Infantry, Company A

Joseph S. Labill

Private, 6th Missouri Infantry, Company C

George Ladd

Private, 22d New York Cavalry, Company H

John Lafferty

Fireman, U.S.S. Wyalusing

Bartlett Laffey

Seaman (Acting Master's Mate), U.S.S. Marmora

William Laing

Sergeant, 158th New York Infantry, Company F

Daniel Lakin

Seaman, U.S.S. Commodore Perry

James Parker Landis

Chief Bugler, 1st Pennsylvania Cavalry

Morgan D. Lane

Private, Signal Corps

Aaron Steven Lanfare

First Lieutenant (Captain), 1st Connecticut Cavalry, Company B

J.C. Julius Langbein

Musician (Drummer), 9th New York Infantry, Companty B

John S. Lann

Landsman, U.S.S. Magnolia

Smith Larimer

Corporal, 2d Ohio Cavalry, Company G

James W. Larrabee

Corporal (First Sergeant), 55th Illinois Infantry, Company I

Gaines Lawson

First Sergeant (Brevet Lieutenant Colonel), 4th East Tennessee Infantry, Company D

John Henry Lawson

Landsman, U.S.S. Hartford

Henry Ware Lawton

Captain (Major General), 30th Indiana Infantry, Company A

Nicholas Lear

Quartermaster, U.S.S. New Ironsides

James H. Lee

Seaman (Captain of the Top), U.S.S. Kearsarge

George W. Leland

Gunner's Mate (Acting Master's Mate), U.S.S. Lehigh

Pierre Leon

Captain of the Forecastle, U.S.S. Baron De Kalb

Edwin Leonard

Sergeant, 37th Massachusetts Infantry, Company I

William Edman Leonard

Private (Second Lieutenant), 85th Pennsylvania Infantry, Company F

Frank Leslie

Private (Corporal), 4th New York Cavalry, Company B

Benjamin Bennett Levy

Private (Color Sergeant), 1st New York Infantry, Company G

Dewitt Clinton Lewis

Captain (Brevet Lieutenant Colonel), 97th Pennsylvania Infantry, Company F

Henry Lewis

Corporal (First Sergeant), 47th Ohio Infantry, Company B

Samuel E. Lewis

Corporal, 1st Rhode Island Light Artillery, Company G

Adolphe Libaire

Captain, 9th New York Infantry, Company E

John Lilley

Private, 205th Pennsylvania Infantry, Company F

Henry F. W. Little

Sergeant (First Lieutenant), 7th New Hampshire Infantry, Company D

George H. Littlefield

Corporal, 1st Maine Veteran Infantry, Company G

Josiah O. Livingston

First Lieutenant & Adjutant (Captain), 9th Vermont Infantry

Benjamin Lloyd

Coal Heaver (Fireman Second Class), U.S.S. Wyalusing

John W. Lloyd

Coxswain, U.S.S. Wyalusing

Lewis Locke

Private, 1st New Jersey Cavalry, Company A

Hugh Logan

Captain of the Afterguard, U.S.S. Rhode Island

John Lonergan

Captain, 13th Vermont Infantry, Company A

William Henry Longshore

Private, 30th Ohio Infantry, Company D

Joseph Lonsway

Private, 20th New York Cavalry, Company D

William Lord

Musician, 40th Massachusetts Infantry, Company C

Andrew Jackson Lorish

Commissary Sergeant (Brevet First Lieutenant), 19th New York Cavalry (1st New York Dragoons)

George Maltby Love

Colonel (Brevet Brigadier General U.S. Volunteers), 116th New York Infantry

George Mason Lovering

First Sergeant (First Lieutenant), 4th Massachusetts Infantry, Company I

Cyrus B. Lower

Private, 13th Pennsylvania Reserves, Company K

Robert A. Lower

Private, 55th Illinois Infantry, Company K

George A. Loyd

Private, 122d Ohio Infantry, Company A

George Washington Lucas

Private, 3d Missouri Cavalry, Company C

Moses Augustine Luce

Sergeant, 4th Michigan Infantry, Company E

William Ludgate

Captain (Brevet Major), 59th New York Veteran Infantry, Company G

Carl Ludwig

Private (Corporal), 34th New York Battery

Alphonso M. Lunt

Sergeant, 38th Massachusetts Infantry, Company F

Franklin W. Lutes

Corporal, 111th New York Infantry, Company D

James Hezikiah Luther

Private (Corporal), 7th Massachusetts Infantry, Company D

Gotlieb Luty

Corporal, 74th New York Infantry, Company A

Joel Huntington Lyman

Quartermaster Sergeant (First Lieutenant), 9th New York Cavalry, Company B

Frederick A. Lyon

Corporal (Sergeant), 1st Vermont Cavalry, Company A

Thomas G. Lyons

Seaman, U.S.S. Pensacola

Arthur Macarthur Jr.

First Lieutenant & Adjutant (Anniversary), 24th Wisconsin Infantry

James Machon

Boy (Anniversary), U.S.S. Brooklyn

Alexander Mack

Captain of the Top (Anniversary), U.S.S. Brooklyn

John Mack

Seaman, U.S.S. Hendrick Hudson

John Freeman Mackie

Corporal (Orderly Sergeant), U.S.S. Galena

Michael Madden

Private, 42d New York Infantry, Company K

William Madden

Coal Heaver, U.S.S. Brooklyn

James Madison

Sergeant, 8th New York Cavalry, Company E

William Magee

Drummer, 33d New Jersey Infantry, Company C

Jeremiah Mahoney

First Sergeant, 29th Massachusetts Infantry, Company A

Harry J. Mandy

First Sergeant (First Lieutenant), 4th New York Cavalry, Company B

Richard Christopher Mangam

Private, 148th New York Infantry, Company H

Joseph S. Manning

Private, 29th Massachusetts Infantry, Company K

William Marland

First Lieutenant (Brevet Major), Massachusetts Light Artillery, 2dIndependent Battery

Charles D. Marquette

Sergeant, 93d Pennsylvania Infantry, Company F

Albert Marsh

Sergeant, 64th New York Infantry, Company B

Charles H. Marsh

Private, 1st Connecticut Cavalry, Company D

George Marsh

Sergeant, 104th Illinois Infantry, Company D

Edward S. Martin

Quartermaster, U.S.S. Galena

James Martin

Sergeant, U.S.S. Richmond

Sylvester Hopkins Martin

Lieutenant (Captain), 88th Pennsylvania Infantry, Company K

William Martin

Seaman, U.S.S. Varuna

William Martin

Boatswain's Mate (Master's Mate), U.S.S. Benton

Elihu H. Mason

Sergeant (Second Lieutenant), 21st Ohio Infantry, Company K

William Henry Mathews

First Sergeant (Captain), 2d Maryland Veteran Infantry, Company E

John Calvin Matthews

Corporal (Sergeant), 61st Pennsylvania Infantry, Company A

Milton Matthews

Private, 61st Pennsylvania Infantry, Company C

Henry B. Mattingly

Private, 10th Kentucky Infantry, Company C

Charles Porter Mattocks

Anniversary, 17th Maine Infantry

Lowell Mason Maxham

Corporal, 7th Massachusetts Infantry, Company F

William C. May

Private, 32d Iowa Infantry, Company H

John B. Mayberry

Private (Sergeant), 1st Delaware Infantry, Company F

William B. Mayes

Private, 11th Iowa Infantry, Company K

George Henry Maynard

Private (Brevet Major), 13th Massachusetts Infantry, Company D

Peter Mcadams

Corporal (Second Lieutenant), 98th Pennsylvania Infantry, Company A

Benjamin Franklin Mcalwee

Sergeant (Sergeant Major), 3d Maryland Infantry, Company D

Charles Mcanally

Second Lieutenant (Captain), 69th Pennsylvania Infantry, Company D

William Wallace Mccammon

First Lieutenant (Anniversary), 24th Missouri Infantry, Company E

Bernard Mccarren

Private (Corporal), 1st Delaware Infantry, Company C

Joseph Mccauslin

Private, 12th West Virginia Infantry, Company D

Charles H. McCleary

First Lieutenant (Captain), 72d Ohio Infantry, Company C

James M. Mcclelland

Private, 30th Ohio Infantry, Company B

Matthew Mcclelland

Anniversary, U.S.S. Richmond

Samuel Mcconnell

Captain, 119th Illinois Infantry, Company H

Michael Mccormick

Anniversary, U.S.S. Signal

Andrew Mccornack

Private, 127th Illinois Infantry, Company I

Adam Mccullock

Seaman, U.S.S. Lackawanna

George E. Mcdonald

Private, 1st Connecticut Heavy Artillery, Company L

John Wade Mcdonald

Private, 20th Illinois Infantry, Company E

John Mcdonald

Boatswain's Mate, U.S.S. Baron De Kalb

Samuel O. Mcelhinny

Private, 2d West Virginia Cavalry, Company A

Patrick H. Mcenroe

Sergeant, 6th New York Cavalry, Company D

Daniel Robert Mcfall

Sergeant, 17th Michigan Infantry, Company E

John C. Mcfarland

Captain of the Forecastle, U.S.S. Hartford

Edward Mcginn

Private (First Lieutenant), 54th Ohio Infantry, Company F

Wilson Mcgonagle

Private, 30th Ohio Infantry, Company B

Andrew Jackson Mcgonnigle

Anniversary (Colonel), U.S. Volunteers

Owen Mcgough

Corporal, 5th U.S. Artillery, Battery D

John Mcgowan

Quartermaster, U.S.S. Varuna

Thomas Mcgraw

Sergeant, 23d Illinois Infantry, Company B

Patrick Mcguire

Private, Illinois Light Artillery, Chicago Mercantile Battery

Alexander U. Mchale

Corporal (Sergeant), 26th Michigan Infantry, Company H

Martin Mchugh

Seaman, U.S.S. Cincinnati

James Mcintosh

Captain of the Top, U.S.S. Richmond

Charles W. Mckay

Sergeant (Captain), 154th New York Infantry, Company C

George Mckee

Color Sergeant, 89th New York Infantry, CompanyD

Nineveh S. Mckeen

First Lieutenant (Brevet Major), 21st Illinois Infantry, Company H

Michael Mckeever

Private (First Sergeant), 5th Pennsylvania Cavalry, Company K

William Mcknight

Coxswain (Master's Mate), U.S.S. Varuna

Nathaniel A. Mckown

Sergeant (First Lieutenant), 58th Pennsylvania Infantry, Company B

James Mcleod

Captain of the Foretop, U.S.S. Pensacola

Martin Thomas Mcmahon

Captain & Aide-de-Camp (Brevet Major General), U.S. Volunteers

Francis M. Mcmillen

Sergeant (Sergeant Major), 110th Ohio Infantry, Company C

John P. Mcveane

Corporal, 49th New York Infantry, Company D

Walter F. Mcwhorter

Commissary Sergeant, 3d West Virginia Cavalry, Company E

George Washington McWilliams

Landsman, U.S.S. Pontoosuc

George E. Meach

Farrier (Sergeant), 6th New York Cavalry, Company I

Thomas Meagher

First Sergeant (Anniversary), 158th New York Infantry, Company G

George W. Mears

Sergeant, 6th Pennsylvania Reserves, Company A

Charles Melville

Ordinary Seaman, U.S.S. Hartford

John William Menter

Sergeant, 5th Michigan Infantry, Company D

Henry Clay Merriam

Lieutenant Colonel (Major General), 73d U.S. Colored Infantry

James K. Merrifield

Corporal, 88th Illinois Infantry, Company C

Augustus Merrill

Captain, 1st Maine Veteran Infantry, Company B

George Merrill

Private, 142d New York Infantry, Company I

John G. Merritt

Sergeant, 1st Minnesota Infantry, Company K

Henry Coddington Meyer

Captain (Anniversary), 24th New York Cavalry, Company D

James Mifflin

Anniversary, U.S.S. Brooklyn

Nelson Appleton Miles

Colonel (Lieutenant General Ret.), 61st New York Infantry

Henry August Miller

Captain, 8th Illinois Infantry, Company B

Jacob C. Miller

Private (Sergeant), 113th Illinois Infantry, Company G

James Miller

Quartermaster (Acting Master's Mate), U.S. Steam Gunboat Marblehead

James P. Miller

Private, 4th Iowa Cavalry, Company D

John G. Miller

Corporal (Sergeant), 8th Ohio Infantry, Company G

John Miller

Private, 8th New York Cavalry, Company H

William Edward Miller

Captain, 3d Pennsylvania Cavalry, Company H

Andrew Miller

Sergeant, U.S.S. Richmond

Frank Miller

Private, 2d New York Cavalry, Company M

Daniel Milliken

Quarter Gunner, U.S.S. New Ironsides

Charles Mills

Seaman, U.S.S. Minnesota

Frank W. Mills

Sergeant (First Sergeant), 1st New York Mounted Rifles, Company C

George Washington Mindil

Captain (Brevet Major General), 61st Pennsylvania Infantry, Company I

Alexander H. Mitchell

First Lieutenant (Captain), 105th Pennsylvania Infantry, Company A

Theodore Mitchell

Private, 61st Pennsylvania Infantry, Company C

John Henry Moffitt

Corporal (Sergeant), 16th New York Infantry, Company C

Archibald Molbone

Sergeant, 1st Rhode Island Light Artillery, Company G

Hugh Molloy

Ordinary Seaman, U.S.S. Fort Hindman

Patrick H. Monaghan

Corporal (Lieutenant Colonel), 48th Pennsylvania Infantry, Company F

Robert William Montgomery

Captain of the Afterguard, U.S.S. Agawam

Charles Moore

Landsman, U.S. Steam Gunboat Marblehead

Charles Moore

Seaman, U.S.S. Kearsarge

Daniel B. Moore

Corporal (Brevet Captain), 11th Wisconsin Infantry, Company E

George Moore

Seaman, U.S.S. Rhode Island

George G. Moore

Private, 11th West Virginia Infantry, Company D

Wilbur F. Moore

Private, 117th Illinois Infantry, Company C

William Moore

Boatswain's Mate, U.S.S. Benton

Delano Morey

Private, 82d Ohio Infantry, Company B

Jerome Morford

Private, 55th Illinois Infantry, Company K

James H. Morgan

Captain of the Top, U.S.S. Richmond

Lewis Morgan

Private (Sergeant), 4th Ohio Infantry, Company I

Richard H. Morgan

Corporal, 4th Iowa Cavalry, Company A

Walter Goodale Morrill

Captain (Colonel), 20th Maine Infantry, Company B

William Powers Morris

Sergeant, 1st New York (Lincoln) Cavalry, Company C

Francis Morrison

Private, 85th Pennsylvania infantry, Company H

John G. Morrison

Coxswain, U.S.S. Carondelet

Benjamin Morse

Private (Corporal), 3d Michigan Infantry, Company C

Charles E. Morse

Sergeant, 62d New York Infantry, Company I

Charles W. Morton

Boatswain's Mate, U.S.S. Benton

John William Mostoller

Private, 54th Pennsylvania Infantry, Company B

St. Clair Augustine Mulholland

Major (Brevet Major General), 116th Pennsylvania Infantry

Patrick Mullen

Boatswain's Mate, U.S.S. Wyandank

Walter L. Mundell

Corporal, 5th Michigan Infantry, Company E

Harvey May Munsell

Sergeant (Captain), 99th Pennsylvania Infantry, Company A

Charles Joseph Murphy

Anniversary (Colonel), 38th New York Infantry

Daniel J. Murphy

Sergeant (Second Lieutenant), 19th Massachusetts Infantry, Company F

Dennis J. F. Murphy

Sergeant, 14th Wisconsin Infantry, Company F

James T. Murphy

Private (Sergeant), 1st Connecticut Artillery, Company L

John P. Murphy

Private (First Sergeant), 5th Ohio Infantry, Company K

Michael C. Murphy

Lieutenant Colonel (Colonel), 170th New York Infantry

Patrick Murphy

Boatswain's Mate (Chief Boatswain's Mate), U.S.S. Metacomet

Robinson Barr Murphy

Musician, 127th Illinois Infantry, Company A

Thomas C. Murphy

Corporal, 31st Illinois Infantry, Company I

Thomas Murphy

Corporal, 158th New York Infantry, Company K

Thomas J. Murphy

First Sergeant, 146th New York Infantry, Company F

George S. Myers

Private, 101st Ohio Infantry, Company F

William H. Myers

Private, 1st Maryland Cavalry, Company A

Henry H. Nash

Corporal, 47th Ohio Infantry, Company B

David Johnson Naylor

Landsman, U.S.S. Oneida

Zachariah C. Neahr

Private, 142d New York Infantry, Company K

John Neil

Quarter Gunner (Master-at-Arms), U.S.S. Agawam

Edwin Michael Neville

Captain, 1st Connecticut Cavalry, Company C

William D. Newland

Ordinary Seaman, U.S.S. Oneida

Marcellus J. Newman

Private, 111th Illinois Infantry, Company B

William Henry Newman

Lieutenant (Captain), 86th New York Infantry, Company B

John H. Nibbe

Quartermaster, U.S.S. Petrel

Henry Clay Nichols

Captain, 73d U.S. Colored Infantry, Company E

William Nichols

Quartermaster, U.S.S. Brooklyn

Robert Niven

Second Lieutenant (Captain), 8th New York Cavalry, Company H

Daniel Noble

Landsman, U.S.S. Metacomet

John J. Nolan

Sergeant (Second Lieutenant), 8th New Hampshire Infantry, Company K

Conrad Noll

Sergeant, 20th Michigan Infantry, Company D

Jasper N. North

Private, 4th West Virginia Infantry, Company D

Elliott Malloy Norton

Second Lieutenant (First Lieutenant), 6th Michigan Cavalry, Company H

John R. Norton

Second Lieutenant, 1st New York (Lincoln) Cavalry, Company M

Llewellyn Powell Norton

Sergeant (Sergeant Major), 10th New York Cavalry, Company L

William W. Noyes

Private, 2d Vermont Infantry, Company F

Christopher Nugent

Orderly Sergeant, U.S.S. Fort Henry

Lee Nutting

Captain, 61st New York Infantry, Company C

James Rowan O'Beirne

Captain (Brigadier General), 37th New York Infantry, Company C

Henry D. O'Brien

Corporal (Major), 1st Minnesota Infantry, Company E

Oliver Albert O'Brien

Coxswain (Acting Master's Mate), U.S. Sloop John Adams

Peter O'Brien

Private (Corporal), 1st New York (Lincoln) Cavalry, Company A

Thomas O'Connell

Coal Heaver, U.S.S. Hartford

Albert O'Connor

Sergeant (First Sergeant), 7th Wisconsin Infantry, Company A

Timothy O'Connor

Private (Sergeant), 1st U.S. Cavalry, Company E

John O'Dea

Private, 8th Missouri Infantry, Company D

Menomen O'Donnell

First Lieutenant (Captain), 11th Missouri Infantry, Company A

Timothy O'Donoghue

Seaman, U.S.S. Signal

Stephen O'Neill

Corporal (Ordance Sergeant Ret.), 7th U.S. Infantry, Company E

Charles Oliver

Sergeant (Brevet Captain), 100th Pennsylvania Infantry, Company M

Paul Ambrose Oliver

Captain (Brevet Brigadier General), 12th New York Infantry, Company D

John N. Opel

Private, 7th Indiana Infantry, Company G

David Orbansky

Private (Corporal), 58th Ohio Infantry, Company B

Charles Alvin Orr

Private, 187th New York Infantry, Company G

Robert Levan Orr

Major (Colonel), 61st Pennsylvania Infantry

John Ortega

Seaman (Acting Master's Mate), U.S.S. Saratoga

Jacob George Orth

Corporal (Sergeant), 28th Pennsylvania Infantry, Company D

William Henry Osborne

Private, 29th Massachusetts Infantry, Company C

Albert Oss

Private, 11th New Jersey Infantry, Company B

Jacob H. Overturf

Private (Sergeant), 83d Indiana Infantry, Company K

Miles M. Oviatt

Corporal, U.S.S. Brooklyn

Loron F. Packard

Private, 5th New York Cavalry, Company E

George Henry Palmer

Musician (Major), 1st Illinois Cavalry

John Gideon Palmer

Corporal, 21st Connecticut Infantry, Company F

William Jackson Palmer

Colonel (Brevet Brigadier General), 15th Pennsylvania Cavalry

Thomas Parker

Corporal, 2d Rhode Island Infantry, Company B

William Parker

Captain of the Afterguard, U.S.S. Cayuga

George Parks

Captain of the Forecastle, U.S.S. Richmond

Henry Jeremiah Parks

Private (Captain), 9th New York Cavalry, Company A

James W. Parks

Corporal, 11th Missouri Infantry, Company F

Jacob Parrott

Private (First Lieutenant), 33d Ohio Infantry, Company K

Joel Parsons

Private, 4th West Virginia Infantry, Company B

John T. Patterson

Anniversary, 122d Ohio Infantry

John Henry Patterson

First Lieutenant (Anniversary), 11th U.S. Infantry

William H. Paul

Private (First Sergeant), 90th Pennsylvania Infantry, Company E

Byron E. Pay

Private, 2d Minnesota Infantry, Company H

Irvin C. Payne

Corporal (Sergeant), 2d New York Cavalry, Company M

Thomas H. L. Payne

First Lieutenant (Captain), 37th Illinois Infantry, Company E

Platt Pearsall

Corporal, 30th Ohio Infantry, Company C

Alfred L. Pearson

Colonel (Brevet Major General), 155th Pennsylvania Infantry

Joachim Pease

Seaman, U.S.S. Kearsarge

Cassius Peck

Private (Sergeant), 1st U.S. Sharpshooters, Company F

Oscar E. Peck

Anniversary, U.S.S. Varuna

Theodore Safford Peck

First Lieutenant (Major General), 9th Vermont Infantry, Company H

James Kastor Peirsol

Sergeant (First Lieutenant), 13th Ohio Cavalry, Company F

William Pelham

Landsman, U.S.S. Hartford

Galusha Pennypacker

Colonel (Anniversary), 97th Pennsylvania Infantry

Patrick Henry Pentzer

Captain, 97th Illinois Infantry, Company C

Thomas Perry

Boatswain's Mate, U.S.S. Kearsarge

Joseph M. Pesch

Private, 1st Missouri Light Artillery, Battery A

Henry Carlton Peters

Private (Sergeant), 47th Ohio Infantry, Company B

Alfred Peterson

Seaman, U.S.S. Commodore Perry

Philip Petty

Sergeant (Color Sergeant), 136th Pennsylvania Infantry, Company A

Charles Edward Phelps

Colonel (Brevet Brigadier General), 7th Maryland Infantry

Josiah Phillips

Private, 148th Pennsylvania Infantry, Company E

William Phinney

Boatswain's Mate, U.S.S. Lackawanna

Frederick Phisterer

First Lieutenant (Brevet Major General), 18th U.S. Infantry

Alonzo H. Pickle

Sergeant, Minnesota Infantry, Company B, 1st Battalion

Edward M. Pike

First Sergeant, 33d Illinois Infantry, Company A

Samuel E. Pingree

Captain (Colonel), 3d Vermont Infantry, Company F

Charles H. Pinkham

Sergeant Major (Brevet Captain), 57th Massachusetts Infantry

Robert A. Pinn

First Sergeant, 5th U.S. Colored Infantry, Company I

James Milton Pipes

Captain, 140th Pennsylvania Infantry, Company A

George J. Pitman

Sergeant, 1st New York (Lincoln) Cavalry, Company C

William Pittinger

Sergeant, 2d Ohio Infantry, Company G

Henry E. Plant

Corporal (Color Sergeant), 14th Michigan Infantry, Company F

George Crawford Platt

Private (Sergeant), 6th U.S. Cavalry, Troop H

William Plimley

First Lieutenant (Major), 120th New York Infantry, Company F

George H. Plowman

Sergeant Major (Captain), 3d Maryland Infantry

Thomas Plunkett

Sergeant, 21st Massachusetts Infantry, Company E

George F. Pond

Private, 3d Wisconsin Cavalry, Company C

James Burton Pond

First Lieutenant (Major), 3d Wisconsin Cavalry, Company C

William B. Poole

Quartermaster, U.S.S. Kearsarge

Ambrose Porter

Commissary Sergeant (First Lieutenant), 12th Missouri Cavalry, Company D

Horace Porter

Captain (Brevet Brigadier General), Ordnance Department

John Reed Porter

Private (First Lieutenant), 21st Ohio Infantry, Company G

William Porter

Sergeant, 1st New Jersey Cavalry, Company H

Philip Sidney Post

Colonel (Brevet Brigadier General), 59th Illinois Infantry

James Parke Postles

Captain, 1st Delaware Infantry, Company A

George W. Potter

Private, 1st Rhode Island Light Artillery, Company G

Norman F. Potter

First Sergeant, 149th New York Infantry, Company E

William Henry Powell

Major (Brevet Major General), 2d West Virginia Cavalry

Albert Power

Private (First Sergeant), 3d Iowa Cavalry, Company A

Wesley James Powers

Corporal, 147th Illinois Infantry, Company F

George Prance

Captain of the Main Top, U.S.S. Ticonderoga

Joseph Rollin Prentice

Private, 19th U.S. Infantry, Company E

John Preston

Landsman, U.S.S. Oneida

Noble Delance Preston

Anniversary (Lieutenant Colonel), 10th New York Cavalry

Edward Price

Coxswain, U.S.S. Brooklyn

George Province

Ordinary Seaman, U.S.S. Santiago de Cuba

Hiram W. Purcell

Sergeant, 104th Pennsylvania Infantry, Company G

James Jackson Purman

Lieutenant (First Lieutenant), 140th Pennsylvania Infantry, Company A

Edgar Pierpont Putnam

Sergeant (Anniversary), 9th New York Cavalry, Company D

Winthrop D. Putnam

Corporal, 77th Illinois Infantry, Compant A

George Pyne

Seaman, U.S.S. Magnolia

Matthew Stanley Quay

Colonel, 134th Pennsylvania Infantry

James Quinlan

Major (Lieutenant Colonel), 88th New York Infantry

Peter F. Rafferty

Private (Captain), 69th New York Infantry, Company B

Charles Franklin Rand

Private (Captain), 12th New York Infantry, Company K

John Rannahan

Corporal, U.S.S. Minnesota

George E. Ranney

Assistant Surgeon (Surgeon), 2d Michigan Cavalry

Myron H. Ranney

Private (Corporal), 13th New York Infantry, Company G

Alfred Ransbottom

First Sergeant, 97th Ohio Infantry, Company K

Edward Ratcliff

First Sergeant (Sergeant Major), 38th U.S. Colored Troops, Company C

Jacob F. Raub

Assistant Surgeon, 210th Pennsylvania Infantry

William H. Raymond

Corporal (Second Lieutenant), 108th New York Infantry, Company A

Charles Read

Ordinary Seaman (Ship's Cook), U.S.S. Magnolia

Charles A. Read

Coxswain, U.S.S. Kearsarge

Morton A. Read

First Lieutenant, 8th New York Cavalry, Company D

George E. Read

Seaman, U.S.S. Kearsarge

George F. Rebmann

Sergeant, 119th Illinois Infantry, Company B

William Henry Harrison Reddick

Corporal (Second Lieutenant), 33d Ohio Infantry, Company B

Charles Wellington Reed

Bugler (Chief Bugler), Massachusetts Light Artillery, 9th Independent Battery

George W. Reed

Private, 11th Pennsylvania Infantry, Company E

William Reed

Private, 8th Missouri Infantry, Company H

Axel Hayford Reed

Sergeant (Captain), 2d Minnesota Infantry, Company K

Charles A. Reeder

Private (Corporal), 12th West Virginia Infantry, Company G

Jeremiah Regan

Quartermaster, U.S.S. Galena

Robert Alexander Reid

Private (Ordnance Sergeant), 48th Pennsylvania Infantry, Company G

Daniel P. Reigle

Corporal (Sergeant), 87th Pennsylvania Infantry, Company F

James Monroe Reisinger

Corporal (First Lieutenant), 150th Pennsylvania Infantry, Company H

Louis Renninger

Corporal, 37th Ohio Infantry, Company H

George Reynolds

Private, 9th New York Cavalry, Company M

Julius Dexter Rhodes

Private (Sergeant Major), 5th New York Cavalry, Company F

Sylvester D. Rhodes

Sergeant (Captain), 61st Pennsylvania Infantry, Company D

Charles Rice

Coal Heaver (Fireman Second Class), U.S.S. Agawam

Edmund Rice

Major (Brigadier General), 19th Massachusetts Infantry

Carlos H. Rich

First Sergeant, 4th Vermont Infantry, Company K

Louis Richards

Quartermaster (Acting Master's Mate), U.S.S. Pensacola

William R. Richardson

Private, 2d Ohio Cavalry, Company A

William E. Richey

Corporal (Sergeant), 15th Ohio Infantry, Company A

James Richmond

Private, 8th Ohio Infantry, Company F

John Henry Ricksecker

Private, 104th Ohio Infantry, Company D

Rudolph R. Riddell

Lieutenant (Brevet Lieutenant Colonel), 61st New York Infantry, Company I

Thomas Riley

Private (Corporal), 1st Louisiana Cavalry, Company D

Edward Ringold

Coxswain, U.S.S. Wabash

William Young Warren Ripley

Lieutenant Colonel (Major General), 1st U.S. Sharpshooters

James S. Roantree

Sergeant (First Sergeant), U.S.S. Oneida

Augustus J. Robbins

Second Lieutenant, 2d Vermont Infantry, Company B

James Roberts

Seaman, U.S.S. Agawan

Otis O. Roberts

Sergeant, 6th Maine Infantry, Company h

Robert Stoddart Robertson

First Lieutenant (Anniversary), 93d New York Infantry, Company K

Samuel Robertson

Private, 33d Ohio Infantry, Company G

George Frank Robie

Sergeant (First Lieutenant), 7th New Hampshire Infantry, Company D

Alexander Robinson

Boatswain's Mate, U.S.S. Howquah

Charles Robinson

Boatswain's Mate, U.S.S. Baron de Kalb

Elbridge Robinson

Private, 122d Ohio Infantry, Company C

James H. Robinson

Private, 3d Michigan Cavalry, Company B

John H. Robinson

Private, 19th Massachusetts Infantry, Company I

John Cleveland Robinson

Brigadier General (Major General), U.S. Volunteers

Thomas Robinson

Private, 81st Pennsylvania Infantry, Company H

Frederick Rock

Private, 37th Ohio Infantry, Company A

Charles Mortimer Rockefeller

Lieutenant (Major), 178th New York Infantry, Company A

Theophilus Francis Rodenbough

Captain (Brigadier General), 2d U.S. Cavalry

Ferdinand Frederick Rohm

Chief Bugler, 16th Pennsylvania Cavalry

Oliver P. Rood

Private, 20th Indiana Infantry, Company B

George Washington Roosevelt

First Sergeant (Brevet Captain), 26th Pennsylvania Infantry, Company K

Marion A. Ross

Sergeant Major, 2d Ohio Infantry

Valentine Rossbach

Sergeant, 34th New York Battery

Stephen Rought

Sergeant, 141st Pennsylvania Infantry, Company A

Lewis A. Rounds

Private (Brevet Major), 8th Ohio Infantry, Company D

John Rountry

First Class Fireman, U.S.S. Montauk

James Levi Roush

Corporal, 6th Pennsylvania Reserves, Company D

Archibald Hamilton Rowand Jr.

Private, 1st West Virginia Cavalry, Company K

Henry Walker Rowe

Private, 11th New Hampshire Infantry, Company I

Charles Wesley Rundle

Private, 116th Illinois Infantry, Company A

John Rush

First Class Fireman, U.S.S. Richmond

Charles L. Russell

Corporal (Second Lieutenant), 93d New York Infantry, Company H

Milton F. Russell

Captain, 51st Indiana Infantry, Company A

John T. Rutherford

First Lieutenant (Brevet Major), 9th New York Cavalry, Company L

James May Rutter

Sergeant, 143d Pennsylvania Infantry, Company C

Peter J. Ryan

Private, 11th Indiana Infantry, Company D

Louis Jeanottelle Sacriste

First Lieutenant (Brevet Major), 116th Pennsylvania Infantry, Company D

John Christopher Sagelhurst

Sergeant (First Sergeant), 1st New Jersey Cavalry, Company B

Charles Francis Sancrainte

Private, 15th Michigan Infantry, Company B

Aaron Sanderson

Landsman, U.S.S. Wyandank

William Sands

First Sergeant, 88th Pennsylvania Infantry, Company G

Jacob Sanford

Private (Commissary Sergeant), 55th Illinois Infantry, Company F

Jackson G. Sargent

Sergeant, 5th Vermont Infantry, Company D

Henry Sartwell

Sergeant, 123d New York Infantry, Company D

James Saunders

Quartermaster (Chief Quartermaster), U.S.S. Kearsarge

Edwin F. Savacool

Captain, 1st New York (Lincoln) Cavalry, Company K

Auzella Savage

Ordinary Seaman, U.S.S. Santiago de Cuba

Rufus Saxton Jr.

Brigadier General (Brevet Major General), U.S. Volunteers

Patrick Scanlan

Private (Sergeant), 4th Massachusetts Cavalry, Company A

Martin E. Scheibner

Private (Corporal), 90th Pennsylvania Infantry, Company G

Benjamin W. Schenck

Private (Corporal), 116th Illinois Infantry, Company D

John Schiller

Private, 158th New York Infantry, Company E

Philipp Schlachter

Private, 73d New York Infantry, Company F

George William Schmal

Anniversary, 24th New York Cavalry, Company M

Andrew Schmauch

Private (First Sergeant), 30th Ohio Infantry, Company A

Conrad Schmidt

First Sergeant (Quartermaster Sergeant), 2d U.S. Cavalry, Company K

William Schmidt

Private, 37th Ohio Infantry, Company G

George Schneider

Sergeant, 3d Maryland Veteran Infantry, Company A

Christian Schnell

Corporal, 37th Ohio Infantry, Company C

John Mcallister Schofield

Major (Lieutenant General), 1st Missouri Infantry

James Martinus Schoonmaker

Colonel, 14th Pennsylvania Cavalry

Charles Schorn

Chief Bugler, 1st West Virginia Cavalry, Company M

Martin Schubert

Private (First Lieutenant), 26th New York Infantry, Company E

George Schutt

Coxswain, U.S.S. Hendrick Hudson

Theodore Schwan

First Lieutenant (Major General), 10th U.S. Infantry

Martin Schwenk

Sergeant, 6th U.S. Cavalry, Company B

David H. Scofield

Quartermaster Sergeant (Anniversary), 5th New York Cavalry, Company K

John Wallace Scott

Captain (Brevet Major), 157th Pennsylvania Infantry, Company D

Julian A. Scott

Drummer, 3d Vermont Infantry, Company E

Alexander Scott

Corporal, 10th Vermont Infantry, Company D

John Morehead Scott

Sergeant, 21st Ohio Infantry

Elisha B. Seaman

Private, 66th Ohio Infantry, Company A

James Seanor

Master-at-Arms, U.S. Ironclad Chickasaw

Cyrus Sears

First Lieutenant (Colonel), Ohio Light Artillery, 11th Battery

Thomas Orville Seaver

Colonel, 3d Vermont Infantry

James M. Seitzinger

Private (Sergeant), 116th Pennsylvania Infantry, Company G

Alfred Jacob Sellers

Major (Brevet Colonel), 90th Pennsylvania Infantry

Charles H. Seston

Sergeant, 11th Indiana Infantry, Company I

Richard Henry Seward

Paymaster's Steward (Master's Mate), U.S.S. Commodore

William Joyce Sewell

Colonel (Brevet Major General), 5th New Jersey Infantry

William Rufus Shafter

First Lieutenant (Anniversary), 7th Michigan Infantry, Company I

Emisire Shahan

Corporal (Sergeant), 1st West Virginia Cavalry, Company A

Alexander Shaler

Colonel (Brevet Major General), 65th New York Infantry

Charles Shambaugh

Corporal, 11th Pennsylvania Reserves, Company B

John Shanes

Private, 14th West Virginia Infantry, Company K

John Shapland

Private, 104th Illinois Infantry, Company D

Hendrick Sharp

Seaman, U.S.S. Richmond

Joseph Henry Shea

Private, 92d New York Infantry, Company K

John S. Shellenberger

Corporal, 85th Pennsylvania Infantry, Company B

Irwin Shepard

Corporal (First Sergeant), 17th Michigan Infantry, Company E

Louis Capet Shepard

Ordinary Seaman, U.S.S. Wabash

William Shepherd

Private (Sergeant), 3d Indiana Cavalry, Company A

James Sheridan

Quartermaster, U.S.S. Oneida

Marshall Sherman

Private, 1st Minnesota Infantry, Company C

John Shiel

Corporal (Sergeant), 90th Pennsylvania Infantry, Company E

Bernard Shields

Private, 2d West Virginia Cavalry, Company E

John Shilling

First Sergeant, 3d Delaware Infantry, Company H

Robert F. Shipley

First Sergeant, 140th New York Infantry, Company A

William Shipman

Coxswain, U.S.S. Ticonderoga

John Shivers

Private, U.S.S. Minnesota

Levi Shoemaker

Sergeant, 1st West Virginia Cavalry, Company A

George J. Shopp

Private, 191st Pennsylvania Infantry, Company E

Frank Shubert

Sergeant (Second Lieutenant), 43d New York Infantry, Company E

Henry Shutes

Captain of the Forecastle, U.S.S. Wissahickon

Daniel Edgar Sickles

Major General, U.S. Volunteers

William H. Sickles

Sergeant, 7th Wisconsin Infantry, Company B

George Dallas Sidman

Private (Corporal), 16th Michigan Infantry, Company C

Lebbeus Simkins

Coxswain, U.S.S. Richmond

John Simmons

Private, 2d New York Heavy Artillery, Company D

William Thomas Simmons

First Lieutenant, 11th Missouri Infantry, Company C

William Edgar Simonds

Sergeant Major (Second Lieutenant), 25th Connecticut Infantry

Charles Jenks Simons

Sergeant (First Lieutenant), 9th New Hampshire Infantry, Company A

Ebenezer Skellie

Corporal (Anniversary), 112th New York Infantry, Company D

Joseph Alton Sladen

Private (Anniversary), 33d Massachusetts Infantry, Company A

Oscar Slagle

Private, 104th Illinois Infantry, Company D

Samuel Slavens

Private, 33d Ohio Infantry, Company E

Andrew Jackson Sloan

Private, 12th Iowa Infantry, Company H

Henry C. Slusher

Private, 22d Pennsylvania Volunteer Cavalry, Troop F

Reuben Smalley

Private, 83d Indiana Infantry, Company F

Reuben S. Smalley

Private, 104th Illinois Infantry, Company D

Alonzo Smith

Sergeant (First Lieutenant), 7th Michigan Infantry, Company C

Andrew Jackson Smith

Anniversary, 55th Massachusetts Voluntary Infantry

Charles H. Smith

Coxswain (Master's Mate), U.S.S. Rhode Island

Charles Henry Smith

Colonel (Brevet Major General), 1st Maine Cavalry

David Lafayette Smith

Sergeant (First Lieutenant), 1st New York Light Artillery, Battery E

Edwin Smith

Ordinary Seaman, U.S.S. Whitehead

Francis M. Smith

First Lieutenant & Adjutant (Captain), 1st Maryland Infantry

Henry I. Smith

First Lieutenant (Major), 7th Iowa Infantry, Company B

James (Ovid) Smith

Private (Corporal), 2d Ohio Infantry, Company I

James Smith

Captain of the Forecastle, U.S.S. Richmond

John Smith

Captain of the Forecastle, U.S.S. Lackawanna

John Smith

Anniversary, U.S.S. Richmond

Joseph Sewall Smith

Lieutenant Colonel (Brevet Brigadier General), 2d Army Corps

Oloff Smith

Coxswain, U.S.S. Richmond

Otis W. Smith

Private (Corporal), 95th Ohio Infantry, Company G

Richard Smith

Private, 95th New York Infantry, Company B

Samuel Rodmond Smith

Captain (Brevet Major), 4th Delaware Infantry, Company C

Thaddeus S. Smith

Corporal, 6th Pennsylvania Reserve Infantry, Company E

Thomas Smith

Seaman, U.S.S. Magnolia

Walter B. Smith

Ordinary Seaman, U.S.S. Richmond

Willard M. Smith

Corporal, U.S.S. Brooklyn

William Smith

Quartermaster (Master's Mate), U.S.S. Kearsarge

Wilson Smith

Corporal (Sergeant), 3d New York Light Artillery, *Battery H

James Snedden

Musician (Bugler), 54th Pennsylvania Infantry, Company E

David Southard

Sergeant, 1st New Jersey Cavalry, Company C

Joseph E. Sova

Saddler, 8th New York Cavalry, Company H

Michael A. Sowers

Private, 4th Pennsylvania Cavalry, Company L

Edward Burson Spalding

Sergeant (First Lieutenant), 52d Illinois Infantry, Company E

William Joseph Sperry

Major (Lieutenant Colonel), 6th Vermont Infantry

Timothy Spillane

Private (Ordnance Sergeant), 16th Pennsylvania Cavalry, Company C

Benona Sprague

Corporal (Sergeant), 116th Illinois Infantry, Company F

John Wilson Sprague

Colonel (Brevet Major General), 63d Ohio Infantry

David Sprowle

Orderly Sergeant, U.S.S. Richmond

Andrew Barclay Spurling

Lieutenant Colonel (Brevet Brigadier General), 2d Maine Cavalry

Charles Stacey

Private, 55th Ohio Infantry, Company D

Julius H. Stahel

Major General, U.S. Volunteers

David Sloane Stanley

Major General, U.S. Volunteers

William A. Stanley

Anniversary, U.S.S. Hartford

John H. Starkins

Sergeant (First Sergeant), 34th New York Battery

John Whedon Steele

Anniversary (Lieutenant Colonel), U.S. Volunteers

William Steinmetz

Private (Corporal), 83d Indiana Infantry, Company G

William G. Stephens

Private, Illinois Light Artillery, Chicago Mercantile Battery

James E. Sterling

Coal Heaver, U.S.S. Brooklyn

John T. Sterling

Private (Corporal), 11th Indiana Infantry, Company D

Daniel Dickerson Stevens

Quartermaster (Chief Quartermaster), U.S.S. Canonicus

Hazard Stevens

Captain & Assistant Adjutant General (Brevet Brigadier General), U.S. Volunteers

George W. Stewart

First Sergeant, 1st New Jersey Cavalry, Company E

Joseph Stewart

Private, 1st Maryland Infantry, Company G

Joseph Stickels

Sergeant, 83d Ohio Infantry, Company A

George Henry Stockman

First Lieutenant, 6th Missouri Infantry, Company C

James Stoddard

Seaman (Acting Master's Mate), U.S.S. Marmora

George Stokes

Private (Corporal), 122d Illinois Infantry, Company C

Frank Stolz

Private, 83d Indiana Infantry, Company G

John Hamilton Reid Storey

Sergeant, 109th Pennsylvania Infantry, Company F

Richard Stout

Landsman, U.S.S. Isaac Smith

Robert Strahan

Captain of the Top, U.S.S. Kearsarge

Bernard A. Strausbaugh

First Sergeant, 3d Maryland Infantry, Company A

Christian Streile

Private, 1st New Jersey Cavalry, Company I

James N. Strong

Sergeant (Second Lieutenant), 49th Massachusetts Infantry, Company C

James K. Sturgeon

Private, 46th Ohio Infantry, Company F

James Sullivan

Ordinary Seaman, U.S.S. Agawam

John Sullivan

Seaman, U.S.S. Monticello

Timothy Sullivan

Coxswain, U.S.S. Louisville

James Calvin Summers

Private, 4th West Virginia Infantry, Company H

Robert Summers

Chief Quartermaster (Chief Gunner), U.S.S. Ticonderoga

William H. Surles

Private, 2d Ohio Infantry, Company G

Charles Alexander Swan

Private, 4th Iowa Cavalry, Company K

John Swanson

Seaman, U.S.S. Santiago de Cuba

Jacob E. Swap

Private, 83d Pennsylvania Infantry, Company H

Edward Swatton

Seaman, U.S.S. Santiago de Cuba

Wager Swayne

Lieutenant Colonel (Major General), 43d Ohio Infantry

Benjamin Swearer

Seaman (Captain of the Foretop), U.S.S. Pawnee

Joseph Sewell Gerrish Sweatt

Private, 6th Massachusetts Infantry, Company C

James Sweeney

Private (Corporal), 1st Vermont Cavalry, Company A

Jacob Swegheimer

Private, 54th Ohio Infantry, Company I

Frederic William Swift

Lieutenant Colonel (Brevet Brigadier General), 17th Michigan Infantry

Harlan J. Swift

Second Lieutenant (Captain), 2d New York Mounted Rifles, Company H

Peter Sype

Private, 47th Ohio Infantry, Company B

William L. S. Tabor

Private, 15th New Hampshire Infantry, Company K

Charles A. Taggart

Private, 37th Massachusetts Infantry, Company B

William Talbott

Captain of the Forecastle, U.S.S. Louisville

James Tallentine

Quarter Gunner, U.S.S. Tacony

Charles B. Tanner

Second Lieutenant (First Lieutenant), 1st Delaware Infantry, Company H

Thomas Taylor

Coxswain, U.S.S. Metacomet

William Taylor

Anniversary (Captain), 1st Maryland Infantry, Company H & Company M

William G. Taylor

Captain of the Forecastle, U.S.S. Ticonderoga

Anthony Taylor

Anniversary, 15th Pennsylvania Cavalry, Company A

Forrester Lore Taylor

Captain (Brevet Major), 23d New Jersey Infantry, Company H

George Taylor

Anniversary, U.S.S. Lackawanna

Henry H. Taylor

Sergeant, 45th Illinois Infantry, Company C

Joseph Taylor

Private, 7th Rhode Island Infantry, Company E

Richard Taylor

Private, 18th Indiana Infantry, Company E

John Darling Terry

Sergeant (Major), 23d Massachusetts Infantry, Company E

Benjamin Thackrah

Private, 115th New York Infantry, Company H

Charles M. Thatcher

Private, 1st Michigan Sharpshooters, Company B

Sidney Warren Thaxter

Major, 1st Maine Cavalry

Henry Thielberg

Seaman, U.S.S. Mount Washington (temporarily assigned U.S.S. Minnesota)

Hampton Sidney Thomas

Major (Brevet Colonel), 1st Pennsylvania Veteran Cavalry

Stephen Thomas

Colonel (Brigadier General), 8th Vermont Infantry

George W. Thompkins

Corporal, 124th New York Infantry, Company F

James Harry Thompson

Surgeon (Major), U.S. Volunteers

Allen Thompson

Private, 4th New York Heavy Artillery, Company K

Charles Augustus Thompson

Sergeant (Second Lieutenant), 17th Michigan Infantry, Company D

Freeman C. Thompson

Corporal, 116th Ohio Infantry, Company F

Henry A. Thompson

Private, U.S.S. Minnesota

James B. Thompson

Sergeant (First Sergeant), 1st Pennsylvania Rifles, Company G

James Granville Thompson

Private, 4th New York Heavy Artillery, Company K

John J. Thompson

Corporal, 1st Maryland Infantry, Company C

Thomas W. Thompson

Sergeant, 66th Ohio Infantry, Company A

William Thompson

Signal Quartermaster, U.S.S. Mohican

William P. Thompson

Sergeant (First Lieutenant), 20th Indiana Infantry, Company G

Clifford Thomson

First Lieutenant (Brevet Major), 1st New York Cavalry, Company A

Walter Thorn

Second Lieutenant (Brevet Captain), 116th U.S. Colored Infantry, ompany G

Andrew W. Tibbets

Private, 3d Iowa Cavalry, Company I

William Tilton

Sergeant, 7th New Hampshire Infantry, Company C

Eugene M. Tinkham

Corporal (Sergeant), 148th New York Infantry, Company H

Charles Titus

Sergeant (Quartermaster Sergeant), 1st New Jersey Cavalry, Company H

James W. Toban

Sergeant, 9th Michigan Cavalry, Company C

Edward Parsons Tobie Jr.

Sergeant Major (Second Lieutenant), 1st Maine Cavalry

John Michael Tobin

First Lieutenant & Adjutant (Captain), 9th Massachusetts Infantry, Company I

Samuel Todd

Quartermaster, U.S.S. Brooklyn

John James Toffey

First Lieutenant, 33d New Jersey Infantry, Company G

Andrew J. Tomlin

Corporal (Sergeant), U.S.S. Wabash

Aaron B. Tompkins

Sergeant (First Sergeant), 1st New Jersey Cavalry, Company G

Charles Henry Tompkins

First Lieutenant (Brevet Brigadier General), 2d U.S. Cavalry

Thomas Toohey

Sergeant (First Sergeant), 24th Wisconsin Infantry, Company F

William Toomer

Sergeant, 127th Illinois Infantry, Company G

Ernst Torgler

Sergeant, 37th Ohio Infantry, Company G

Andrew Jackson Tozier

Sergeant (First Sergeant), 20th Maine Infantry, Company I

Amasa Tracy

Lieutenant Colonel (Brevet Colonel), 2d Vermont Infantry

Benjamin Franklin Tracy

Colonel (Brevet Brigadier General), 109th New York Infantry

Charles H. Tracy

Sergeant, 37th Massachusetts Infantry, Company A

William Gardner Tracy

Second Lieutenant (Major), 122d New York Infantry, Company I

Andrew Traynor

Corporal, 1st Michigan Cavalry, Company D

Howell B. Treat

Sergeant, 52d Ohio Infantry, Company I

Henry Edwin Tremain

Major & Aide-de-Camp (Brevet Brigadier General), U.S. Volunteers

John Tribe

Private (Quartermaster Sergeant), 5th New York Cavalry, Company G

Othniel Tripp

Chief Boatswain's Mate, U.S.S. Seneca

Howell G. Trogden

Private, 8th Missouri Infantry, Company B

Edwin M. Truell

Private (First Lieutenant), 12th Wisconsin Infantry, Company E

Alexander H. Truett

Coxswain, U.S.S. Richmond

Allen Tucker

Sergeant, 10th Connecticut Infantry, Company F

Jacob R. Tucker

Corporal, 4th Maryland Infantry, Company G

John Tweedale

Private (Colonel), 15th Pennsylvania Cavalry, Company B

Voltaire Paine Twombly

Corporal (Captain), 2d Iowa Infantry, Company F

George William Tyrrell

Corporal (First Sergeant), 5th Ohio Infantry, Company H

George Uhrl

Sergeant, 5th U.S. Artillery, Light Battery F

Michael Emmet Urell

Private (Brevet Major), 82d New York Infantry, Company E

John Vale

Private (Sergeant), 2d Minnesota Infantry, Company H

Joseph Van Matre

Private, 116th Ohio Infantry, Company G

Edward (Edwin) Van Winkle

Corporal (Sergeant), 148th New York Infantry, Company C

Wilson J. Vance

Private (Brevet Captain), 21st Ohio Infantry, Company B

John Mitchell Vanderslice

Private, 8th Pennsylvania Cavalry, Company D

Joseph E. Vantine

First Class Fireman, U.S.S. Richmond

Pinkerton Ross Vaughn

Sergeant, U.S.S. Mississippi

Charles Veal

Private, 4th U.S. Colored Infantry, Company D

Moses Veale

Captain (Major), 109th Pennsylvania Infantry, Company F

Wheelock Graves Veazey

Colonel, 16th Vermont Infantry

James David Vernay

Second Lieutenant (Brevet Major), 11th Illinois Infantry, Company B

James W. Verney

Chief Quartermaster, U.S.S. Pontoosuc

Victor Vifquain

Lieutenant Colonel (Brevet Brigadier General), 97th Illinois Infantry

Ernest Von Vegesack

Major & Aide-de-Camp (Brevet Brigadier General), U.S. Volunteers

John H. Wageman

Private (Corporal), 60th Ohio Infantry, Company I

Maurice Wagg

Coxswain (Master's Mate), U.S.S. Rhode Island

John W. Wagner

Corporal, 8th Missouri Infantry, Company F

John Wainwright

First Lieutenant (Colonel), 97th Pennsylvania Infantry, Company F

James C. Walker

Private (Color Sergeant), 31st Ohio Infantry, Company K

Mary Edwards Walker

Jerry C. Wall

Private, 126th New York Infantry, Company B

Francis A. Waller

Corporal (First Lieutenant), 6th Wisconsin Infantry, Company L

William Henry Walling

Captain (Brevet Lieutenant Colonel), 142d New York Infantry, Company C

John Walsh

Corporal, 5th New York Cavalry, Company D

George Washington Walton

Private (Sergeant), 97th Pennsylvania Infantry, Company C

Martin Wambsgan

Private (Sergeant), 90th New York Infantry, Company D

James Ward

Quarter Gunner (Captain of the Forecastle), U.S.S. Lackawanna

Nelson W. Ward

Private (Quartermaster Sergeant), 11th Pennsylvania Cavalry, Company M

Thomas J. Ward

Private (Sergeant Major), 116th Illinois Infantry, Company C

William Henry Ward

Captain, 47th Ohio Infantry, Company B

John Warden

Corporal (First Lieutenant), 55th Illinois Infantry, Company E

Henry Clay Warfel

Private, 1st Pennsylvania Cavalry, Company A

Francis Emroy Warren

Corporal, 49th Massachusetts Infantry, Company C

David Warren

Coxswain, U.S.S. Monticello

Alexander Stewart Webb

Brigadier General (Major General U.S.A.), U.S. Volunteers

James W. Webb

Private (Brevet Captain), 5th New York Infantry, Company F

Alason P. Webber

Musician (Principal Musician), 86th Illinois Infantry

Henry S. Webster

Landsman, U.S.S. Susquehanna

Charles H. Weeks

Captain of the Foretop, U.S.S. Montauk

John Henry Weeks

Private, 152d New York Infantry, Company H

Henry Cary Weir

Captain & Assistant Adjutant General (Brevet Lieutenant Colonel), U.S. Volunteers

George W. Welch

Private, 11th Missouri Infantry, Company A

Richard Welch

Corporal (Sergeant), 37th Massachusetts Infantry, Company E

Stephen Welch

Sergeant (Captain), 154th New York Infantry, Company C

Henry S. Wells

Private, 148th New York Infantry, Company C

Thomas Mccoy Wells

Chief Bugler (First Lieutenant), 6th New York Cavalry

William Wells

Major (Brevet Major General), 1st Vermont Cavalry, 2nd Battalion

William Wells

Quartermaster, U.S.S. Richmond

Edward Welsh

Private (Sergeant), 54th Ohio Infantry, Company D

James Welsh

Private, 4th Rhode Island Infantry, Company E

William Westerhold

Sergeant (First Lieutenant), 52d New York Infantry, Company G

John Francis Weston

Major (Major General), 4th Kentucky Cavalry

Loyd Wheaton

Lieutenant Colonel (Major General), 8th Illinois Infantry

Daniel Davis Wheeler

First Lieutenant (Brigadier General Ret.), 4th Vermont Infantry, Company G

Henry W. Wheeler

Private (Anniversary), 2d Maine Infantry, Company A

William Macky Wherry

First Lieutenant (Brigadier General USA), 3d U.S. Reserve Missouri Infantry, Company D

Edward Washburn Whitaker

Captain (Anniversary), 1st Connecticut Cavalry, Company E

Adam White

Corporal, 11th West Virginia Infantry, Company G

John Henry White

Private, 90th Pennsylvania Infantry, Company A

Joseph White

Coxswain, U.S.S. New Ironsides

Patrick H. White

Captain, Illinois Light Artillery, Chicago Mercantile Battery

John Milton Whitehead

Chaplain, 15th Indiana Infantry

Daniel Whitfield

Quartermaster, U.S.S. Lackawanna

Frank M. Whitman

Private (Sergeant), 35th Massachusetts Infantry, Company G

John W. Whitmore

Private, 119th Illinois Infantry, Company F

William G. Whitney

Sergeant (Captain), 11th Michigan Infantry, Company B

Edward Newton Whittier

First Lieutenant (Captain), Maine Light Artillery, 5th Battery

Andrew J. Widick

Private, 116th Illinois Infantry, Company B

Franklin L. Wilcox

Ordinary Seaman, U.S.S. Minnesota

William H. Wilcox

Sergeant, 9th New Hampshire Infantry, Company G

James Wiley

Sergeant, 59th New York Infantry, Company B

George Wilhelm

Captain (Lieutenant Colonel), 56th Ohio Infantry, Company F

Henry Wilkes

Landsman, U.S. Picket Boat No. 1

Perry Wilkes

Anniversary, U.S.S. Signal

Leander A. Wilkins

Sergeant, 9th New Hampshire Infantry, Company H

Orlando Bolivar Willcox

Colonel (Major General), 1st Michigan Infantry

Anthony Williams

Anniversary, U.S.S. Pontoosuc

Augustus Williams

Seaman, U.S.S. Santiago de Cuba

Elwood N. Williams

Private, 28th Illinois Infantry, Company A

George C. Williams

Quartermaster Sergeant, 14th U.S. Infantry, 1st Battalion

Le Roy Williams

Sergeant (First Lieutenant), 8th New York Heavy Artillery, Company G

Peter Williams

Seaman (Quartermaster), U.S. Ironclad Steamer Monitor

Robert Williams

Signal Quartermaster, U.S.S. Benton

William Williams

Landsman, U.S.S. Lehigh

William Haliday Williams

Private, 82d Ohio Infantry, Company C

John Williams

Seaman, U.S.S. Commodore Perry

John Williams

Anniversary (Master's Mate), U.S.S. Pawnee

John Williams Ii

Boatswain's Mate, U.S.S. Mohican

James Alexander Williamson

Colonel (Anniversary), 4th Iowa Infantry

Richard Willis

Coxswain (Quartermaster), U.S.S. New Ironsides

Edward Bancroft Williston

First Lieutenant (Brigadier General), 2d U.S. Artillery, Horse Battery D

Charles E. Wilson

Sergeant (First Lieutenant), 1st New Jersey Cavalry, Company A

Christopher W. Wilson

Private, 73d New York Infantry, Company E

Francis A. Wilson

Corporal, 95th Pennsylvania Infantry, Company B

John Alfred Wilson

Private (Corporal), 21st Ohio Infantry, Company C

John Moulder Wilson

First Lieutenant (Brigadier General), U.S. Engineers

John Wilson

Sergeant, 1st New Jersey Cavalry, Company L

William Wirt Winegar

First Lieutenant (Brevet Captain), 19th New York Cavalry (1st New York Dragoons), Company B

Lewis S. Wisner

First Lieutenant (Captain), 124th New York Infantry, Company K

William Herbert Withington

Captain (Brevet Brigadier General), 1st Michigan Infantry, Company B

John Wollam

Private, 33d Ohio Infantry, Company C

Henry Clay Wood

First Lieutenant (Brigadier General), 11th U.S. Infantry

Mark Wood

Private, 21st Ohio Infantry, Company C

Richard H. Wood

Captain, 97th Illinois Infantry, Company A

Robert B. Wood

Coxswain, attached to the U.S.S. Minnesota & temporarily serving on the U.S.S. Mount Washington

William H. Woodall

Scout

Eri Davidson Woodbury

Sergeant (Brevet Captain), 1st Vermont Cavalry, Company E

Alonzo Woodruff

Sergeant, 1st U.S. Sharpshooters, Company I

Carle Augustus Woodruff

First Lieutenant (Brigadier General), 2d U.S. Artillery, Horse Battery M

Samuel Woods

Seaman (Boatswain's Mate), U.S.S. Mount Washington

Daniel A. (Wood) Woods

Private, 1st West Virginia Cavalry, Company K

Evan M. Woodward

First Lieutenant & Adjutant (Brevet Major), 2d Pennsylvania Reserve Infantry

John Woon

Boatswain's Mate, U.S.S. Pittsburgh

Charles B. Woram

Seaman (Landsman), U.S.S. Oneida

Joseph Wortick

Private, 6th Missouri Infantry

William J. Wray

Sergeant, 1st Veterans Reserve Corps

Albert D. Wright

Captain, 43d U.S. Colored Troops, Company G

Edward Wright

Quartermaster, U.S.S. Cayuga

Robert Wright

Private, 14th U.S. Infantry, Company G

Samuel Cole Wright

Private (Sergeant), 29th Massachusetts Infantry, Company E

Samuel Wright

Corporal, 2d Minnesota Infantry, Company H

William Wright

Yeoman, U.S.S. Monticello

Jacob F. Yeager

Private, 101st Ohio Infantry, Company H

Andrew J. Young

Sergeant, 1st Pennsylvania Cavalry, Company F

Benjamin F. Young

Corporal, 1st Michigan Sharpshooters

Calvary Morris Young

Sergeant, 3d Iowa Cavalry, Company L

Edward B. Young

Coxswain (Anniversary), U.S.S. Galena

Horatio Nelson Young

Seaman, U.S.S. Lehigh

James Marvin Young

Private, 72d New York Infantry, Company B

William Young

Boatswain's Mate, U.S.S. Cayuga

John L. Younker

Private, 12th U.S. Infantry, Company A

Displaying 1,522 results

Welcome to the American Battlefield Trust's Civil War Medal of Honor Database

The Medal of Honor, created during the Civil War, is the United States' highest military decoration for acts of valor in combat. Presented by the president in the name of Congress, it is the American armed forces' oldest continuously issued combat decoration. To date, almost half of the more than 3,400 medals have been presented to U.S. service members who fought in the Civil War. We want to thank the Congressional Medal of Honor Society for their partnership and assistance in gathering information for this database.

How to Use this Database

Search for Civil War Medal of Honor recipients by name, unit, or location or zoom in on the map to narrow your results. Click on an individual’s name to reveal their location. Click the icon to reveal the details of their Medal of Honor.

For More Information

For more information from the American Battlefield Trust, visit our collection of Medal of Honor resources.